Ponyo z útesu nad morom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ponyo z útesu nad morom

Základné informácie
Dĺžka 103 minút minút
Štát Japonsko
Pôvodný jazyk japončina, angličtina
Filmový štáb
Réžia Hajao Mijazaki
Scenár Hajao Mijazaki
Produkcia Toshio Suzuki
Hudba Joe Hisaishi
Obsadenie

Ponyo z útesu nad morom (skrátene Ponyo, jap. 崖の上のポニョGake no Ue no Ponyo, angl. Ponyo on the Cliff by the Sea) je japonský animovaný film z roku 2008 z dielne Studio Ghibli. Režíroval ho Hajao Mijazaki. Fantasy príbeh určený nie len pre detského diváka sa sústredí na rybku menom Ponyo, ktorá sa skamaráti s 5-ročným ľudským chlapcom Sosuke a chce sa stať ľudským dievčaťom.

Film bol vydaný v Japonsku 19. júla, 2008, v USA a Kanade 14. augusta 2009, a v Británii 12. februára 2010.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Rybka Polumi-Šarudin (anglicky Brunhilda) býva pod morom so svojimi sestrami a svojim otcom Fujimotom - vedcom a čarodejníkom. Jedného dňa sa jej podarí utiecť a vypláva na hladinu na chrbte medúzy ale kvôli množstvu odpadkov na plytčine skončí uväznená v sklenenom pohári. Nájde ju malý chlapec Sosuke, ktorý býva na útese nad morom. Keď sa ju pokúša dostať von z pohára poreže si prst. Rybka mu ranu oblíže a zahojí. Sosuke ju pomenuje Ponyo, sľúbi jej že ju bude ochraňovať a zoberie ju so sebou do škôlky. Medzitým sa Fujimoto a jeho vodný duch snažia Ponyo dostať naspäť. Keď sa im to nakoniec podarí Sosuke je z toho veľmi nešťastný.

Ponyo a Fujimoto sa hádajú a Ponyo povie že chce byť človek pretože sa zamilovala do Sosukeho. Vďaka jej mágií sa jej podarí nechať si narásť zvláštne nohy a ruky. Jej otec sa ju pomocou silnejšej mágie snaží zmeniť naspäť ale vďaka jej sestrám sa jej podarí spôsobiť chaos, úplne sa premení na človeka a vyvolá tsunami. Ponyo beží po tejto vlne a dostane sa k Sosukemu. U neho doma spoznáva rôzne ľudské veci. Sosukeho matka Lisa sa musí vrátiť do domova dôchodcov kde pracuje a nechá Sosukeho strážiť dom.

Ponyina matka sa v noci stretne s jej otcom a chce aby sa Ponyo stala človekom ak Sosuke dokáže že je čestný. Ak ale neuspeje Ponyo sa premení na morskú penu.

Ráno sa Sosuke a Ponyo zobudia a zistia že Lisa ešte nie je doma lebo všetky cesty sú zaplavené vodou. Ponyo zväčší hračkársku loď a vydajú sa ju hľadať. Cestou stretávajú mnohé ďalšie člny. Ponyo sa cestou unaví a vyčerpá svoje magické schopnosti. Kvôli tomu sa zmenší naspäť aj loďka ale stihnú sa dostať na breh. Nájdu prázdne Lisine auto a musia pokračovať v ceste peši. Ponyo je tak veľmi vyčerpaná že sa znova premení na rybu.

Lisa aj ostatní z domova sú v bezpečí vďaka Ponyinej matke. Fujimoto sa snaží Sosuke s Ponyo priviesť k nim ale oni mu neveria. Nakoniec sa mi to podarí a Sosuke sa konečne stretne s Lisou a Ponyinou matkou. Tu Sosuke preukáže svoju čestnosť tým, že prijme Ponyo takú aká je a ona sa môže stať človekom.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Režisér filmu Hajao Mijazaki povedal, že jeho inšpiráciu bola Malá morská víla od Hansa Christiana Andersena.

Mijazaki bol sám zapojený do ručne kreslenej animácie filmu. Rád kreslil more a vlny sám a užíval si experimentovanie s tým ako vyjadriť túto dôležitú časť filmu. Táto detailná kresba vyústila do 170 000 samostatných obrázkov do filmu.

Meno Ponyo je onomatopoja založená na Mijazakiho predstave mäkkého piskľavého zvuku, ktorý jej telo vydáva po dotyku.

Prímorská dedinka, kde sa príbeh odohráva je inšpirovaná skutočným mestom Tomonoura v národnom parku Setonaikai v Japonsku, kde bol Mijazaki v roku 2005.

Niektoré časti príbehu a aj hudba boli ovplyvnené operou Richarda Wagnera - Die Walküre.

Postava Sosukeho je založená na Mijazakiovom synovi Gorovi Mijazakim keď mal päť rokov.

Mijazaki chcel, aby jeho ďalší film bol Ponyo z útesu nad morom 2, ale producent Toshio Suzuki ho presvedčil, aby urobil The Wind Rises (Zdvíha sa vietor).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]