Preskočiť na obsah

Pop-up reštaurácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pop-up reštaurácia je koncept v gastro podnikaní, pri ktorom organizátor spája gastronómiu s iným kultúrnym alebo zážitkovým aspektom. Jej cieľom je ponúknuť návštevníkom nezvyčajný gurmánsky zážitok. Cieľovou skupinou tohto typu podnikania sú ľudia, ktorý chcú okrem jedla zažiť aj dobrodružstvo.

Pop-up reštaurácie sa otvárajú krátkodobo, čiže niekedy len na jeden deň, týždeň alebo mesiac. Slúžia aj ako nástroj propagácie reštaurácie, šefkuchára, produktov alebo aj charity, festivalu či verejnej zbierky.

Miesto pre pop-up reštauráciu

[upraviť | upraviť zdroj]

Najjednoduchšie je otvorenie pop-up reštaurácie už na mieste, kde je vytvorené kuchynské a stolovacie zázemie. To znamená v existujúcich reštauráciach, ktoré sú otvorené len určitú časť dňa (napr. len počas raňajok a obedov) alebo zariadená reštaurácia, ktorá sa dlhodobo neprenajíma.

Pop-up reštaurácia sa dá otvoriť aj na netradičných miestach ako skatepark, v prírode, múzeu či galérií. Sú však tak navýšené náklady na zariadenie kuchyne a jedálne.

Restaurant Day

[upraviť | upraviť zdroj]

V tento deň si môže otvoriť svoju jednodňovú pop-reštauráciu ktokoľvek. Tento koncept vznikol v roku 2011 vo Fínsku, kde Restaurant Day (fín. Ravintolapäivä) mal propagovať gastronomickú kultúru a priniesť nové recepty a inšpirácie do gastronómie. V roku 2015 už do tohto projektu bolo zapojených 1698 pop-up reštaurácií v 35 krajinách sveta, medzi ktoré patrí aj Bratislava, Praha a Viedeň.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]