Portálový žeriav

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Portálový žeriav s pojazdom, ktorý je možné použiť na rovnej a spevnenej ploche bez potreby vytvorenia špeciálnej dráhy
Železničný portálový žeriav

Portálový žeriav je typ žeriava, ktorého charakteristickou črtou je jeho portálová konštrukcia. Portál žeriava je tvorený tuhým priečnikom (alebo viacerými), ktorý je pevne spojený so stojinami. Pojazd žeriava je na spodku, t. j. žeriav sa pohybuje po úrovni zeme. Vyrábajú sa rôzne veľkosti, od dielenských a halových žeriavov po žeriavy pre presun veľkých bremien napríklad na železničných prekladiskách, v prístavoch a podobne.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Portálové žeriavy môžu byť vybavené pohyblivou mačkou, vtedy je konštrukcia mosta, pojazdu pre mačku a mačky podobná mostu mostového žeriava. Most žeriava môže presahovať na jednom, alebo oboch koncoch vzdialenosť stojín, čo zväčšuje jeho manipulačný priestor. Iné typy portálových žeriavov majú na moste nainštalované otočné zdvíhacie zariadenie, väčšinou aj s kabínou pre obsluhu.

Pojazd môže byť koľajový, vtedy je potrebné vytvoriť pojazdovú dráhu z koľajníc. Toto sa s výhodou používa na železničných prekladiskách resp. takýto pojazd majú žeriavy určené pre ťažké bremená. Menšie žeriavy môžu byť vybavené kolesami s pneumatikami, toto riešenie im dáva väčšie manipulačné možnosti, je však potrebné vytvoriť vodorovnú a pevnú podlahu v manipulačnom priestore žeriava.

Špeciálne typy žeriavov[upraviť | upraviť zdroj]

Ak je portálový žeriav určený na špecifické práce, väčšinou sa do jeho názvu pridá aj označenie tohoto účelu. Príkladom je portálový kontajnerový žeriav, ktorý je určený špecificky pre prácu na kontajnerových prekladiskách. Tieto žeriavy patria medzi najväčšie na svete.

Poloportálový žeriav

Poloportálový žeriav[upraviť | upraviť zdroj]

Poloportálový žeriav má stojinu len na jednej strane. Most sa na druhej strane pohybuje po dráhe vytvorenej vo výške mosta, tak ako je to typické pre mostové žeriavy. Toto riešenie sa využíva, ak je vedľa manipulačného priestoru budova, alebo múr, na ktorom je možné vytvoriť pojazdovú dráhu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • DVOŘÁK, Rudolf, a kol. Stroje. Pre 3. ročník SPŠS.. Bratislava : Nakladateľstvo Alfa, n.p., 1970. 312 s.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]