Povrchová montáž

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
SMD kondenzátory (vľavo) v porovnaní s klasickými (vpravo, tantalový a elektrolytický)
SMD rezistory v pôvodnom balení - toto balenie umožňuje použitie v osadzovacom stroji

Povrchová montáž je spôsob upevňovania elektronických súčiastok na dosku plošných spojov. Na rozdiel od staršieho spôsobu montáže do vyvŕtaných dier („through-hole“), u povrchovej montáže sú súčiastky (v úprave pre povrchovú montáž, tzv. SMD), ukladané a spájkované priamo na vodivé plošky.

Použitie povrchovej montáže si vynútila potreba automatizácie osadzovania súčiastok ako aj pokračujúca miniaturizácia v elektronike (ktorá je vynútená nielen komerčným úspechom malých elektronických zariadení, ale aj znížením ceny vďaka použitiu menšieho množstva všetkých materiálov a zvyšujúcou sa pracovnou frekvenciou zariadení).

Postup montáže[upraviť | upraviť zdroj]

Na plôšky dosky plošných spojov, ktoré budú spojené s vývodmi súčiastok, je nanesená sieťotlačou špeciálna pasta, ktorá obsahuje v jemnej práškovej podobe spájku a tavidlo. Potom sú súčiastky ukladané na svoje miesta počítačom ovládaným automatom. Niekedy sú súčiastky aj lepené na dosku plošných spojov kvapkou lepidla pod neaktívnou časťou súčiastky, najmä ak ide o obojstrannú montáž. Potom je doska umiestnená v peci, s presne riadeným priebehom teploty v čase, kde je spájka pretavená (pričom ostatné súčasti pasty sa odparia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]