Preskočiť na obsah

Praslin (ostrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Praslin

Praslin je druhý najväčší ostrov Seychel, ktorý leží 44 km severovýchodne od ostrova Mahé. Praslin má približne 7 533 obyvateľov a skladá sa z dvoch administratívnych obvodov: Baie Sainte Anne a Grand'Anse. Hlavné osady sú Baie Ste Anne, Anse Volbert a Grand'Anse.

Lazare Picault ho v roku 1744 pomenoval Isle de Palmes . V tom čase ho používali piráti a arabskí obchodníci ako úkryt. V roku 1768 bol premenovaný na Praslin na počesť francúzskeho diplomata Césara Gabriela de Choiseul, vojvodu z Praslinu.

Praslin je známy ako turistická destinácia s niekoľkými hotelmi a rezortmi, ako aj množstvom pláží ako Anse Lazio a Anse Georgette.

Má značné časti tropických lesov s vtákmi, ako je endemický seychelský bulbul a seychelský čierny papagáj. Prírodná rezervácia Vallée de Mai (zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO), založená v roku 1979 [1], je známa unikátnymi kokosovými orechmi Coco de Mer a vanilkovými orchideami. Uvádza sa, že generál Charles George Gordon z Chartúmu, zanietený kresťanský kozmológ, bol presvedčený, že Vallée de Mai je biblickárajská záhrada“.

Na Prasline sa tiež nachádza letisko, a okolité ostrovy sú: ostrov Curieuse, La Digue, ostrov Cousin, ostrov Cousine a ostrov Aride. Existuje niekoľko blízkych pobrežných ostrovčekov vrátane Round Island a Chauve Souris, z ktorých oba majú hotely. Veľká oblasť na juhu ostrova bola označená ako Národný park Praslin a okolité oblasti Významná vtáčia oblasť.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Praslin na anglickej Wikipédii.
  1. https://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=31&id_site=261