Preskočiť na obsah

Pravidlo troch klikov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pravidlo troch kliknutí alebo three-click rule je nepísané pravidlo pri tvorení webovej navigácie. Odporúča, aby navigácia bola vytvorená tak, aby používateľ mohol nájsť hocijakú informáciu do troch kliknutí. Pravidlo je založené na predpoklade, že ak používatelia stránok nenájdu potrebnú informáciu do troch kliknutí, stávajú sa frustrovaní a odchádzajú preč. Hoci sa zakladá len na malom analytickom skúmaní, je medzi dizajnérmi značne rozšírené a akceptované. Kritici namietajú, že počet kliknutí nie je až tak dôležitý, ako ich výsledok.

Jeffrey Zeldman vo svojej knihe Taking Your Talent to the Web (2001) napísal, že pravidlo troch kliknutí je "založené na spôsobe, akým ľudia web využívajú" a že "toto pravidlo dokáže pomôcť tvoriť webstránky intuitívne a logicko-hierarchicky štruktúrované".

Stránka obchodného poradenstva vlády Spojeného kráľovstva odporúča používať toto pravidlo ako "najlepší postup" pri tvorbe webdesignu.

Kritika[upraviť | upraviť zdroj]

Pravidlo troch kliknutí bolo napadnuté výsledkami testov použiteľnosti, ktoré ukázali, že počet kliknutí potrebných pre prístup k požadovanej informácii nemá vplyv na spokojnosť používateľov, ani mieru úspešnosti.

Na komerčných stránkach môže úzkoprsé dodržiavanie tohto pravidla skôr uškodiť ako pomôcť, pretože ponúkané produkty musia byť zoskupené do kategórií, aby sa dali ľahko prechádzať.