Pravoslávny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pravoslávny (gr. ορθόδοξος) je pojem, ktorý sa v kresťanstve používa na označenie niektorých cirkví. Pôvodné grécke slovo obsahuje dve časti: orthos - priamy, rovný a doxa - sláva, mienka. Preložiť ho teda okrem slova pravoslávny možno aj ako pravoverný.

Slovo pravoslávny sa nachádza už v dokumentoch 1. konštantínopolského cirkevného snemu z roku 381.

Za pravoslávne sa zvyčajne považujú cirkvi, ktoré sú vo vzájomnom cirkevnom spoločenstve, a ktoré po východnej schizme prestali byť v spoločenstve s rímskym biskupom a za prvého medzi patriarchami uznávajú koštantínopolského patriarchu. Tieto cirkvi obyčajne nesú názov východná Pravoslávna cirkev.

Katolícke ponímanie pravoslávnosti[upraviť | upraviť kód]

V chápaní Katolíckej cirkvi sa pravoslávnymi rozumejú cirkvi, ktoré prijali učenie Efezského a Chalcedónskeho ekumenického snemu. Niektoré cirkvi neprijali tieto snemy z historických dôvodov a preto sa aj tieto cirkvi môžu nazývať pravoslávnymi. Iná mienka hovorí, že pravoslávnymi sú tí, ktorí rešpektujú prvých sedem ekumenických snemov, čo sa dá aplikovať nielen na pravoslávne ale aj na katolícke a predchalcedónske cirkvi.

Iný prístup zo strany Katolíckej cirkvi uznáva za ortodoxných (teda plne pravoslávnych aj pravoverných) iba tých, ktorí sú cirkevnom spoločenstve s rímskym biskupom (pápežom). V tom prípade sa za pravoslávne dajú považovať iba katolícke cirkvi.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]