Prehrievanie ekonomiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prehrievanie ekonomiky je fáza príliš rýchleho rastu hospodárstva (ekonomiky) krajiny, ktoré môže spôsobiť niekoľko vážnych negatívnych dôsledkov. Predovšetkým ide o infláciu[chýba zdroj].

Prehrievanie ekonomiky môže nastať v prípade, že zdanlivý rast hospodárstva (hospodárskych ukazovateľov), nekorešponduje so skutočným rastom kúpyschopnosti obyvateľstva. Okrem tohoto faktora nastáva prehrievanie aj v prípade príliš rýchlej expanzie doposiaľ stagnujúcej ekonomiky a laxnej politiky inštitúcie tvoriacej monetárnu politiku krajiny (obvykle centrálna banka). Nereálne investičné očakávania v kombinácii s nízkymi úrokovými sadzbami (cenou peňazí) spôsobia straty na investičnom trhu, úverové krízy a predovšetkým zníženie hodnoty peňazí. Tým stratia na hodnote "staré peniaze" (úspory), čím sa rapídne znižuje kúpyschopnosť obyvateľstva[chýba zdroj].

Každá ekonomická škola má na prehrievanie ekonomiky vlastný názor, zhodujú sa však v existencii tohoto faktu a v základných sprievodných javoch[chýba zdroj]:

Nekontrolované prehriatie ekonomiky môže spôsobiť rýchlejší posun do fázy depresie v rámci konjunkturálneho cyklu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Samuelson & Nordhaus: Economics, 17th Edition
  • C. H. Stowasser: Overheating of the Economy: The Real Cause
  • Eva Riesenhuber: The International Monetary Fund Under Constraint