Priateľ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Priateľ môže znamenať aj priaznivec, podporovateľ. Kamarát je aj názov časopisu, pozri Kamarát (časopis).

Priateľ (ženský rod priateľka) alebo neformálnejšie kamarát(ka) alebo staršie druh (družka) je človek, s ktorým niekoho spája medziľudský, medziosobnostný vzťah náklonnosti, vzájomného porozumenia, dôvery a podobne.

Priateľstvo je takmer vo všetkých charakteristikách zhodné s láskou. Na rozdiel od lásky priatelia nie sú fyzicky (sexuálne) priťahovaní svojimi náprotivkami. Pokiaľ pri krátkodobom odlúčení zamilovaný človek trpí pocitmi samoty a prázdnoty, jedná sa skôr o nezdravú formu závislosti[1], než o lásku. Pokiaľ sa jedná o lásku bez sexuálnych prvkov, nazýva sa tento vzťah platonická láska, teda silný citový vzťah, v ktorom ani jeden z partnerov netúži po sexuálnom styku. Forma priateľstva, kedy človek cíti k svojmu náprotivku hlboký obdiv, trvalo na neho myslí a pri odlúčení trpí pocitmi prázdnoty, sa nazýva narcistický obdiv. Tento cit môže byť, rovnako ako každý iný, iba jednostranný.

Vzťah medzi priateľmi (a/alebo priateľkami) alebo vzťah takému vzťahu podobný sa nazýva priateľstvo alebo staršie aj družba. Priateľstvo je spravidla opodstatnené vzájomnou sympatiou, duševným porozumením, činorodým spojenectvom, poskytovaním pomoci, ochrany, náklonnosťou k spolupráci a združovaniu sa a pod.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. RÖHR, Heinz-Peter. Závislé vztahy: léčba a uzdravení závislé poruchy osobnosti. Praha : Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-853-1.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Priateľ
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Priateľ