Proba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Faltonia Betitia Proba známa aj iba ako Proba (306 - 366) bola jediná známa žena-poetka a navyše kresťanka počas neskorej antiky. Hoci pochádzala zo zámožnej rodiny z Orte, vydala sa za bohatého cisárskeho úradníka usadeného v Ríme. Podobne ako väčšina autorov tejto doby sa tak zaraďuje k literárne činným príslušníkom aristokracie.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Proba sa narodila v rodine Probianovcov. Jej otec Petronius Probianus zastával roku 322 konzulát a podobnú dráhu sledoval aj jej brat, ktorý dosiahol konzulát roku 341. Ona sama sa vydala za Clodia Celsina Adelpha, ktorý dosiahol postavenia rímskeho prefekta. Spolu mali tri deti nazvané zhodne Quintus Clodius Hermogenianus Olybrius (jeden z nich zastával konzulát roku 372), dcéru Adelphiu Olybriu a ešte jednu dcéru, ktorá sa vydala za Lucia Valeria Septimia Bassa.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Proba vyniká ako autorka literárneho žánru nazývaného cento – básne poskladanej úplne z veršov inej básnickej skladby. Kresťanka Proba sa rozhodla využiť klasické vzdelanie, ktoré sa jej dostalo, aby prostredníctvom veršov Vergíliových básní osvetlila príbehy zo Starého a Nového zákona. Vznikla tak jedna báseň o 694 riadkoch, ktorou Proba prerozprávala biblické dejiny od stvorenia sveta po zoslanie Ducha Svätého. Ide o dielo nesmierne precízne, a to pokiaľ ide o znalosť Vergília aj Biblie. Probino cento bolo pridané do zoznamu Decretum Gelasianum, ktorý vyhotovil pápež Geláz I. a obsahoval knihy nevhodné na verejné čítanie.

Proba napísala tiež cento podobného obsahu založené na homérskych eposoch, to sa ale nedochovalo.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Faltonia Betitia Proba na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).