Proces (román)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Proces
Der Prozess

Obal pôvodného vydania knihy

Autor Franz Kafka
Nakladateľstvo originálneho vydania Verlag die Schmiede, Berlín
Dátum 1. vydania originálu 1925
Literárny žáner román
Slovenské vydania knihy

Proces (nem. Der Prozess) je román Franza Kafku, ktorý vznikol v rokoch 1914 a 1915. Franz Kafka má vo svojich dielach naturalizmus, prevláda tam i existencializmus. Slovo Proces má v Kafkovom svete trochu iný obraz ako v normálnom. Hlavnou postavou je pán K.

Charakteristika pána K.[upraviť | upraviť zdroj]

Je to akoby samotný autor. Absolútne znechutený spoločnosťou. Úprimný a čestný chodí do práce. Má jednotvárny život. Z domu do práce a z práce domov. Sem tam sa ide nejako zabaviť. Jeho život sa zmení na jeho 30. narodeniny. Nikto by nechcel taký darček, aký dostane Jozef K. Jozef však nemá minulosť. Nevieme o ňom, z akej vrstvy pochádza. Nevieme o jeho rodičoch.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Na tridsiate narodeniny zaklope niekto na dvere. Pán K. dostane návštevu, o akej sa mu ani nesnívalo. Do jeho izby vstúpi niekoľko pánov. Oznámia mu, že je zatknutý. Pán K. je z toho znechutený. Dôvod zatknutia sa nedozvie, nevie čo spáchal a aké obvinenie voči nemu súd vzniesol. Vyšetrujú ho na slobode a súdny proces sa koná na tajomných miestach ( povaly starých činžiakov ). Celý čas blúdi ako mátoha. Nevie sa zmieriť so skutočnosťou. Jozef K. si nepripúšťa, že je voči nemu vedený proces, keďže si je istý svojou nevinou. Neskôr sa snaží preniknúť do systému súdu, ktorý ho vyčerpáva a ohrozuje jeho postavenie v banke. Nedarí sa mu nadviazať kontakt s ľuďmi. Pomaly sa cíti vinný už len tým, že existuje. Kniha sa končí 31. narodeninami Jozefa K.. Dvaja muži ho odvedú do kameňolomu a popravia bez toho, aby mu oznámili rozsudok.