Preskočiť na obsah

Pseudomonadaceae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Pseudomonadaceae je čeľaď baktérií z radu Pseudomonadales.

Hygienicky najvýznamnejší je druh Pseudomonas aeruginosa gram-negatívna tvar rovnej, až mierne zahnutej tyčinky, s rozmerom približne 5 - 1 µm × 1,5 - 6 µm. Sú nesporulujúce, pohyblivé pomocou bičíka, tvorí obaly, extraceulárne baktéria produkuje enzýmy typu exotoxínov, tým zvyšuje svoju ochranu voči fagocytóze a vonkajším vplyvom. Druh je tolerantný k teplote 5 - 42 °C, kultivuje sa pri teplote 37°C, keďže pri kultivácii sa sledujú vlastnosti mikroorganizmov pri podmienkach čo najbližších ľudskému telu.

V starých kultúrach vznikajú oxidačné deriváty, npr. alfaoxifenazin, ktoré majú výrazný antibiotický účinok proti grampozitivnym a niektorým gramnegatívnym baktériám. Tieto látky boli nesprávne zaradené medzi enzýmy a označené ako pyocyanáza. Českí mikrobiológovia ich využívali k liečbe lokálnych infekcíí už pred II. svetovou vojnou . Po osídlení organizmu produkuje látku pyocyanin je modrý pigment ktorý farbí kolónie do modrastá, žltozelený fluorescein umožňuje, že kolónia fluoreskuje pod UV lampou. Ak sa táto baktéria vyskytuje napríklad v kožnej rane, tiež možno pozorovať modrasté zafarbenie hnisu.

Aerobné baktérie ako zástupcovia čeľade Pseudomonadaceae využívajú ako zdroj energie napríklad glukózu, ktorú oxidujú, potom nasledujú chemické deje, látky vzniknuté sa dostávajú do krebsovho cyklu, energia je získavaná prostredníctvom ATP.