Publilius Optatianus Porfyrius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Publilius Optatianus Porfyrius bol rímsky básnik pôsobiaci za vlády cisára Konštantína.

Optatianus pochádzal pravdepodobne z Afriky. Býva stotožňovaný s Publiliom Optatianom, ktorý zastával úrad mestského prefekta (praefectus urbi) v rokoch 329 a 333. Keď upadol pred cisárom do nemilosti, podarilo sa mu získať priazeň zväzkom oslavných básní. Hoci sám Optatianus bol príslušníkom pohanskej senátorskej šľachty, niektoré z jeho básní obsahujú kresťanské motívy.

Pod Optatianovým menom sa dochovalo 28 básní, z ktorých 20 tvorilo súbor oslavných skladieb cisárovi. Po obsahovej stránke sú verše pomerne chabé, o to zaujímavejšia je ale ich forma. Niektoré z básní sú napríklad písane v štvorci a tvoria báseň pri čítaní zľava doprava aj zhora nadol. V iných básňach sú farebným atramentom vyznačené z písmen rôzne predmety, pričom písmená, ktoré ich tvoria, dávajú dokopy vtipné heslá alebo ďalšie verše. Jedna z básní môže byť čítaná odpredu i odzadu, pričom v oboch prípadoch dáva zmysel a udržuje si aj metrum. K dielu je priložený aj list vyjadrujúci obdiv nad básnikovým majstrovstvom od cisára a ďakovná odpoveď Optatiana.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Publius Optatianus Porfirius na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).