Purple Day

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Purple Day (slov. Fialový deň) je medzinárodný pamätný deň, oslavovaný 26. marca, ktorý je venovaný ľudom s epilepsiou. Ľudia si tento deň môžu uctiť nosením fialovej stužky alebo sa môžu obliecť do fialovej farby, levanduľového odtieňu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008, prišla s myšlienkou Purple Day, mladá američanka Cassidy Megan, ktorej bola diagnostikovaná epilepsia v jej siedmych rokoch. Cieľom dňa je zvýšiť povedomie, znížiť stigma a umožniť jednotlivcom, ktorí žijú s epilepsiou, aby sa zaradili do bežného života. Epilepsia Association of Nova Scotia pomohla rozvinúť myšlienku mladej Cassidy, ktorá je dnes známa ako kampaň Purple Day for Epilepsy.

V roku 2009 sa nadácia Anita Kaufmann Foundation a Epilepsy Association of Nova Scotia pridali k medzinárodnému spusteniu Purple Day a zvýšili zapojenie mnohých organizácií, škôl, firiem, politikov a celebrít na celom svete.

Dňa 26. marca 2009 sa Purple Day zúčastnilo viac ako 100 000 študentov, 95 pracovísk a 116 politikov.

Uznanie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 bola organizácia Purple Day legálne uznaná ako svetový deň epilepsie v Kanade.

V spolupráci s 3. ročníkom Purple Day získala Anita Kaufmann Foundation Svetový rekord v Guinnessovej knihe rekordov pre najväčší tréning a zoskupenie ľudí s epilepsiou. Tiež bolo 272 ľudí školených ako reagovať, keď niekto v ich blízkosti dostane epileptický záchvat.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Purple Day na anglickej Wikipédii.