Quarterstaff (štvrťpalica)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Boj so štvrťpalicou

Quarterstaff – štvrťpalica taktiež krátka palica doslovný preklad z ang. (quarter = štvrtina; staff = palica) je tradičná európska drevcová zbraň. Jej názov pravdepodobne pochádza zo spôsobu jej uchytenia – jedna ruka uprostred, druhá medzi stredom a koncom, čiže v štvrtinovej dĺžke palice.

Bola obľúbená najmä v Anglicku od stredoveku do raného novoveku (1500 – 1800). Termín sa vzťahuje na palicu z tvrdého dreva, o dĺžke od 5 do 9 stôp (1,5 do 2,7 m), niekedy aj s kovovým hrotom na jednom alebo oboch koncoch, poprípade kovovou rukoväťou. Hrúbka sa pohybovala okolo 5 cm. Zbraň bola lacná a jednoduchá na výrobu. Najlepším materiálom na jej výrobu bol kmeň mladého tvrdého a pružného dreva, napr. dub, jaseň, hloh alebo drieň.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz „štvrťpalica“ (quarterstaff) je dochovaný zo 16. storočia. No výraz „štvrť“ (quarter) v samotnom slove je nejasný. Existuje niekoľko hypotéz, z ktorých môžeme odvodiť slovo:

  • spôsob úchopu zbrane
  • spôsob výroby zbrane – kmeň mladého stromu rozštiepený na štvrtiny
  • jednotka dĺžky nazývaná „staff“
  • dĺžka palice je rovnaká ako výška bojovníka plus štvrtina jeho veľkosti
  • spôsob udeľovania milosti vojakovi/armáde z ang. „giving quarter“ – udeliť milosť. Drevenou zbraňou sa väčšinou nezabíjalo, protivník tak dostal len „príučku“.

George Silver – anglický šermiar, ktorý napísal dve knihy (1599, 1605) uvádzajúc dĺžky jednotlivých úsekov pri boji palicou, nepoužíva výraz „quarterstaff“, no miesto toho „short staff“ (krátka palica) (ako opozitum pre „long staff“ – dlhá palica). Joseph Swetnam, ktorý zasa píše v roku 1615, odlišuje dĺžku „štvrťpalice“ 7 – 8 stôp (2,1 – 2,4 m) a dĺžku „dlhej palice“ dlhej 12 stôp (3,7 m)

História[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Peeke, v r. 1625, a Zachary Wylde, v r. 1711, sa o štvrťpalici zmieňujú ako o anglickej národnej zbrani. Boj palicou bol, samozrejme, bežný aj v iných európskych historických bojových umeniach a taktiež celosvetovo. Najstaršia dochovaná práca poskytujúca informácie o technikách boja palicou, pochádza z Anglicka z 15. storočia. Je to súpis listov „sekov s obojručnou palicou“, ktorá poskytuje terminológiu s dôrazom na „seky s obojručným mečom“ v tom istom manuskripte. George Silver (1599) vysvetľuje techniky boja s krátkou palicou (short staff combat) a tvrdí, že používanie iných drevcových zbraní a obojručných mečov, je založené na rovnakom spôsobe. Neskorší autori, medzi nimi aj Joseph Swetnam, Zachary Wylde, Donald McBane a Silver Swetnam, sa zhodli, že palica je najlepšia, ak nie vôbec najlepšia zbraň spomedzi všetkých sečných zbraní. Počas 16. storočia boli štvrťpalice obľúbenými zbraňami Londýnskych majstrov cechu obrany a do 18. storočia sa zbraň stala populárne spojenou s bitkami o peniaze. Modifikovaná verzia boja so štvrťpalicou, ktorá už používala aj palice z bambusu či jaseňa spolu s ochrannými pomôckami odvodenými zo šermu, boxu a kriketu, bola oživená ako šport v niektorých londýnskych šermiarskych školách a v Aldershotskej vojenskej škole v neskorom 19. storočí. Práce o tomto štýle boja boli publikované Thomasom McCarthym, Allansonom-Winnom a Phillipsom-Wolleym. Zjednodušenú formu boja so štvrťpalicou cvičili členovia medzinárodnej mládežníckej organizácie skautov počas prvých dekád 20. stor. – bola to tradícia, ktorá im bola odovzdávaná od vojenských aktivít Viktoriánskej armády. Ale sekcia boja so štvrťpalicou bola vynechaná z príručky skautov v 21. stor. z dôvodu ochrany zdravia a propagácie násilia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]