Rádiové dievčatá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radium girls pri natieraní hodiniek rádioaktívnym, v tme svietiacim rádiom

Rádiové dievčatá, v angličtine Radium Girls bola aféra v 20. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch amerických[1][2] Rádiové dievčatá boli robotníčky, ktoré na základe zákazky pre armádu natierali ciferníky hodiniek rádioaktívnymi farbami v továrni spoločnosti The U. S. Radium v Essex Country v New Jersey. Majitelia továrne a chemici používali na ochranu platne z kovu a na tvár používali masky. Robotníčky nikto o nebezpečenstve rádioaktivity neinformoval a nepoužívali radiačnú ochranu. Boli uisťované, že práca je úplne bezpečná[3]. Ženám začali vypadávať zuby a vlasy, objavili sa zlomeniny, nádorové ochorenia. Potom, ako väčšina z nich ochorela, ich zamestnávateľ dal zdravotne vyšetriť. Zistilo sa, že v ich telách sa vyskytuje zvýšená rádioaktivita. Tieto skutočnosti im však zamestnávateľ zamlčal[4]. Než sa robotníčkam podarilo v roku 1926 dostať prípad na súd, niekoľko z nich zomrelo. Tie, ktoré prežili, vysúdili 10 000 dolárov a 600 dolárov ročnej renty[5].

Odkazy v kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

  • Historička Claudia Clarková napísala správu o prípade a jeho širších historických dôsledkoch: Radium Girls: Women and Industrial Health Reform, 1910–1935, 1910-1935 (publikované v 1997).
  • DW Gregory rozprával príbeh Grace Fryer v hre Radium Girls, ktorá mala premiéru v roku 2000 v divadle Playwrights Theatre v Madisone, New Jersey.
  • Príbeh je vyrozprávaný v básni Eleanor Swansonovej Radium Girls z kolekcie A Thousand Bonds: Marie Curie and the Discovery of Radium (2003, ISBN 0-9671810-7-0)
  • Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu žien v New Jersey a Illinois v Kate Mooreovej non-fiction knihe: "Radium Girls" (2016, ISBN 1471153878) [6]
  • Radium Girls film z 2017

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zázračná rádioaktivita - Rádiové dievčatá v akcii
  2. Radiace bývala v hodinkách. Staré raději neolizujte
  3. Aféra Radium Girls
  4. História radiačnej ochrany - Ing. Róbert Hinca PhD. (ppt)
  5. Glowing in the Dark, The "Radium Girls" - Today I Found Out anglicky
  6. The Radium Girls — still glowing in their coffins anglicky
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Radiové dívky na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]