Rýchle správy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Rýchle správy (iné názvy: instant messaging, odosielanie/posielanie/zasielanie okamžitých správ, rýchle posielanie/zasielanie správ, okamžitý messaging, okamžité spracovanie správ), skr. IM, je systém alebo spôsob na komunikáciu prostredníctvom textových správ, ktoré sa posielajú prostredníctvom počítačovej siete v reálnom čase.

Používajú sa protokoly ako napríklad ICQ,Skype alebo XMPP. Ide o komunikáciu v reálnom čase najčastejšie medzi dvoma osobami písaným textom cez IM program komunikujúcim prostredníctvom internetu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým z voľne dostupných programov pre instant messaging širokej verejnosti bol ICQ predstavený v roku 1996 izraelskou firmou Mirabilis. Vďaka jeho veľmi rýchlemu rastu sa stal hrozbou pre komerčnú IM sieť amerického poskytovateľa internetu AOL Instant Messenger, ktorý na to zareagoval zakúpením firmy Mirabilis. Počas niekoľkých rokov bolo vyvinutých mnoho alternatívnych IM klientov (Yahoo! Messenger, MSN Messenger,Skype, Excite, Ubique, či bezpečnejší program Lotus Sametime od firmy IBM), každý s vlastným protokolom (pochopiteľne navzájom nekompatibilným). Užívatelia preto museli používať aj niekoľko klientov zároveň. S veľkým úspechom sa preto stretli multiprotokolové klienty ako Pidgin (predtým Gaim), Miranda, Trillian, SIM alebo Kopete. S ICQ je taktiež kompatibilný nenáročný ruský klient QIP, ktorý podporuje iba túto sieť (v novej verzii QIP Infium už podporuje aj sieť XMPP a XIMMS), ale je stabilnejší a ľahšie nastaviteľný ako Miranda, ktorá však podporuje mnoho rozšírení a oveľa viac protokolov. Rozdiely medzi protokolmi zotiera otvorený XMPP protokol pre IM, ktorý dokáže okrem iného pomocou takzvaných transportov komunikovať i s ostatnými sieťami.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Instant messaging na českej Wikipédii.