Preskočiť na obsah

Miranda NG

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Miranda IM)
Miranda NG

Logo

Klasický kontakt list Miranda NG s niekoľkými protokolmi
Základné informácie
VývojárMiranda NG Project
Posledná stabilná verzia0.96.1 (02. jún 2022; pred 772 dňami)
Vyvinutý vC/C++
Operačný systémMicrosoft Windows
Lokalizáciaviacjazyková, vrátane slovenčiny a češtiny
Stav vývojaAktívny
Typ softvéruIM klient
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkahttps://miranda-ng.org/
CommonsMiranda NG

Pozri aj Informačný portál
Miranda IM

Logo

Klasický kontakt list Miranda IM s niekoľkými protokolmi
Základné informácie
VývojárMiranda IM Project
Posledná stabilná verzia0.10.80.0 (25. apríl 2018; pred 2271 dňami)
Vyvinutý vC/C++
Operačný systémMicrosoft Windows
Lokalizáciaviacjazyková, vrátane slovenčiny a češtiny
Stav vývojaOpustený
Typ softvéruIM klient
LicenciaGPL
Ďalšie odkazy
Webová stránkahttps://sourceforge.net/projects/miranda
CommonsMiranda IM

Pozri aj Informačný portál

Miranda NG je minimalistický instant messaging open source klient podporujúci množstvo komunikačných protokolov. Je šírený pod licenciou GNU GPL a je určený pre operačný systém Microsoft Windows.

Sú v nej integrované iba najzákladnejšie funkcie, ale štruktúra programu umožňuje rozšírenie funkčnosti pomocou prídavných pluginov, ktorých je v súčasnosti vyše 500. Niektoré sú obsiahnuté už v základnej verzii, iné je možné stiahnuť z oficiálnej stránky Miranda pluginov Archivované 2015-03-16 na Wayback Machine. Vďaka svojej podpore pluginov a iných rozšírení, ako zmena ikon, emotikonov (smajlíkov) a pod., si užívatelia môžu svoju Mirandu prispôsobiť presne podľa svojich predstáv.

Všetky nastavenia a história rozhovorov sa ukladajú do jedného databázového .dat súboru. Ten je možné upravovať pomocou externého programu DBTool. Históriu je možno prezerať pomocou funkcie obsiahnutej v Mirande alebo pomocou niektorého z pluginov, ako napríklad History++ Archivované 2006-10-24 na Wayback Machine.

Miranda je voľne šírená, všetky jej pluginy sú tak isto prístupné zdarma. Miranda s niekoľkými základnými pluginmi sa vojde na 1,44 MB disketu alebo na USB disk, z ktorého sa môže priamo spúšťať.

Podporované protokoly[upraviť | upraviť zdroj]

História programu[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj programu začal Roland Rabien vo februári 2000. V tom čase Miranda podporovala len ICQ protokol a volala sa "Miranda ICQ", verzia 0.0.1 bola oficiálne vydaná 6. februára 2000. Vtedy v programe nebolo možné prezerať históriu rozhovorov, žiadnu databázu a ani podporu pre pluginy. Mala veľkosť približne 100KB.

Podpora pluginov bola pridaná až od verzie 0.0.6 a medzi prvé osobitne prístupné pluginy patrili AutoAway, StatusNotify a Talk.

Verzia 0.1.x[upraviť | upraviť zdroj]

Po vydaní verzie 0.0.6.1 pôvodní vývojári opustili projekt a ten prevzal Richard Hughes. 8. apríla 2001 vydal verziu 0.1.0.0. V tom čase sa okrem podpory pre ICQ protokol pridala aj podpora MSN ako samostatného pluginu. Táto verzia priniesla aj podporu pre jazykové rozšírenia. To bol prvý krok ako sa z Mirandy stal viac-protokolový a viac-jazyčný IM klient. Pre túto verziu bolo prístupných už cez 50 pluginov. Prelom spôsobil plugin Lizard, ktorý pridal podporu pre skinovanie programu. Avšak po čase sa od toho upustilo, pretože spôsoboval veľkú nestabilitu programu.

Verzia 0.2.x[upraviť | upraviť zdroj]

Programátor Richard Hughes opustil vývoj Mirandy a na jeho miesto prišli vývojári Martin Öberg (Strickz), Robert Rainwater (rainwater), Sam K (egoDust) a Lyon Lim (lynlimz). Pribudol tiež aj protokol Yahoo! Messenger. Pre MSN protokol pribudla možnosť použiť viac kont, kedy sa premenoval plugin MSN.dll a nahral sa do adresára Plugins. Okrem protokolových pluginov pribudol aj plugin Weather a RSS čítačka.

Kvôli podpore pre viac protokolov sa program oficiálne premenoval na Miranda IM 17. Decembra 2002. Bola vydaná druhá verzia programu, sprístupnených bolo vyše 150 pluginov a začínalo sa diskutovať o odstránení ICQ protokolu z jadra programu.

Verzia 0.3.x[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 2003 bola vydaná verzia 0.3, v ktorej sa odstránil ICQ protokol z programu a bol vytvorený ako samostatný plugin. Pribudla aj podpora pre XMPP protokol a vo verzii 0.3.1 pribudla aj podpora pre IRC protokol a osamostatnil sa aj plugin pre dialógový modul (SRMM). Počet pluginov rapídne rástol, pre verziu 0.3.3 ich bolo prístupných už cez 250.

Verzia 0.4.x[upraviť | upraviť zdroj]

Bola vydaná v apríli 2005 a prvýkrát program oficiálne obsahoval Yahoo! plugin. Tak isto aj databázový ovládač a contact list boli odstránené z jadra a vytvorené ako samostatné pluginy. Pre Mirandu boli prístupné 4 rôzne contact list pluginy: clist_classic, clist_mw - pre podporu viacerých okien, clist_modern - ako contact list s príjemným vzhľadom a aj clist_nicer. Na svet prišiel aj plugin pre podporu kariet (tab-ov) v dialógovom okne - TabSRMM. Dôležitými boli aj pluginy mBot a IEVIEW, kým mBot umožňoval vytvárať vlastné PHP skripty a IEVIEW pridal HTML podporu do dialógového okna. Pre verziu 0.4 bolo prístupných až cez 400 pluginov.

Verzia 0.5.x[upraviť | upraviť zdroj]

Bola vydaná 28. júla 2006. Prvýkrát sa objavila podpora pre Unicode, pričom Miranda vyšla v 2 verziách: ANSI pre Windows 9x/ME a Unicode pre Windows NT,XP,2003. Pribudla podpora protokolu AIM Oscar a bola rozšírená podpora pre avatary vo všetkých protokoloch.

Verzia 0.6.x[upraviť | upraviť zdroj]

Najnovšia verzia bola vydaná 29. decembra 2006. Najdôležitejšou zmenou bolo pridanie podpory UPnP. Taktiež bola zlepšená podpora UTF-8 znakov.

Do budúcna je naplánované vytvorenie nového databázového ovládača na báze SQLite.

Verzia 0.7.x[upraviť | upraviť zdroj]

Pre verziu 0.7 bol vytvorený SQLite ovládač databázy, ktorý umožňuje prístup externých aplikácií do databázy. Medzi najpodstatnejšie zmeny patrí úplne nový systém načítavania pluginov, vďaka ktorému je aplikácia oveľa stabilnejšia a pluginy prísnejšie kontrolované jadrom. Tiež bola vylepšená podpora unicode, nové správy sa ukladajú do UTF-8.

Verzia 1.x[upraviť | upraviť zdroj]

Do verzie 1.0 sa plánuje pridať napríklad aj lepšia podpora pre viac-kontové protokoly a zlepšená podpora pre multi-user chat v ICQ. Avšak stále nie je známe, kedy bude verzia 1.0 vydaná.

Miranda a Linux[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna verzia pre Linux nie je plánovaná.
Úzka skupina vývojárov začala koncom roka 2005 vyvíjať polonatívnu verziu Mirandy pre Linux. V súčasnosti už ale sústreďujú svoje úsilie len na stabilizáciu klienta pri spustení pod Wine, zatiaľ avšak väčšina pluginov, ktoré nie sú distribuované s oficiálnymi vydaniami, spôsobuje pád aplikácie, alebo nefungujú korektne [1] Archivované 2008-10-24 na Wayback Machine.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Miranda NG

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]