Preskočiť na obsah

Rad Za osobnú odvahu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rad Za osobnú odvahu
Názov v pôvodnom jazyku Орден «За личное мужество»
Štát ZSSR Rusko
Druh rad
Status neudeľuje sa
Štatistika
Vzhľad výška: 48 mm
šírka: 44,5 mm
materiál: striebro
Dátum vzniku 28. december 1988
Prvýkrát udelené 3. február 1989
Poslednýkrát udelené 19. december 1991
Počet udelení vyše 600
Následnosť
Staršia verzia Rad Odznak cti

Rad Za osobnú odvahu (rus. Орден «За личное мужество»), bol zavedený 28. decembra 1988. Toto vyznamenanie sa udeľovalo občanom Sovietskeho zväzu a Ruska za mimoriadnu odvahu a statočnosť pri záchrane života, udržovaní verejného poriadku a ochrane štátneho majetku, ako aj za boj proti kriminalite, živelným pohromám a iným výnimočným udalostiam. Spolu bolo udelených 529 týchto vyznamenaní.[1]

Prvákrát bol rad udelený 3. februára 1989, učiteľke základnej školy č. 42 v meste Ordžonikidze (dnes Vladikavkaz) Natalii Jefimovej. Po tom čo bola jej trieda držaná ako rukojemníci a neskôr vyslobodená pri policajnom zásahu.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rad Za osobnú odvahu má tvar zľahka vypuklej päťramennej hviezdy, ktorej povrch je vyplnený lúčmi. Zvonku hviezdy, medzi jej tupými uhlami, sa nachádza z ľavej strany dubová a z pravej vavrínová vetvička, ktoré sú dolu spojené. Vo hviezde sa nachádza mierne vypuklý štít, v ktorom je vpísaný ovál. V horej časti oválu je malá červená päťramenná hviezdička s kosákom a kladivom. Pod ňou, v ovále, je vpísaný reliéfny nápis "ЗА ЛИЧНОЕ МУЖЕСТВО" (Za osobnú odvahu). Cez celú dolnú časť štítu sa tiahne stuha s nápisom "CCCP" (ZSSR).

Veľká päťramenná hviezda, kosák s kladivom a nápisy sú pozlátené. Malá hviezdička a stuha sú pokryté rubínovočerveným emailom a sú orámované pozlátenými prúžkami. Povrch štítu je z bieleho emailu a takisto je jeho okraj pozlátený. Povrch dubovej a vavrínovej vetvičky sú, rovnako ako stred štítu, vytvorené oxidáciou.

Rad Za osobnú odvahu je zo striebra. Rozmer medzi protiľahlými cípmi hviezdy je 45 mm, šírka 44,5 mm, výška 48 mm a hmotnosť sa pohybuje okolo 33,250±1,620 gramu.

Hviezda má hore očko s krúžkom, pomocou ktorého je pripnutá k hodvábnej stuhe červenej farby. Stuha má po krajoch tri biele pásiky, jej celková šírka je 24 mm, každý z pásikov má šírku 1 mm.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Order for Personal Courage [online]. [Cit. 2010-02-24]. Dostupné online. (po rusky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]