Rad Za osobnú odvahu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rad Za osobnú odvahu
Order personal courage rib.png Order for personal courage.jpg
Názov v pôvodnom jazyku Орден «За личное мужество»
Štát Flag of the Soviet Union.svg ZSSR Flag of Russia.svg Rusko
Druh rad
Status neudeľuje sa
Štatistika
Vzhľad výška: 48 mm
šírka: 44,5 mm
materiál: striebro
Dátum vzniku 28. december 1988
Prvýkrát udelené 3. február 1989
Poslednýkrát udelené 19. december 1991
Počet udelení vyše 600 [1]
Následnosť
Staršia verzia Rad Odznak cti

Rad Za osobnú odvahu (rus. Орден «За личное мужество»), bol zavedený 28. decembra 1988. Toto vyznamenanie sa udeľovalo občanom Sovietskeho zväzu a Ruska za mimoriadnu odvahu a statočnosť pri záchrane života, udržovaní verejného poriadku a ochrane štátneho majetku, ako aj za boj proti kriminalite, živelným pohromám a iným výnimočným udalostiam. Spolu bolo udelených 529 týchto vyznamenaní.[1]

Prvákrát bol rad udelený 3. februára 1989, učiteľke základnej školy č. 42 v meste Ordžonikidze (dnes Vladikavkaz) Natalii Jefimovej. Po tom čo bola jej trieda držaná ako rukojemníci a neskôr vyslobodená pri policajnom zásahu.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rad Za osobnú odvahu má tvar zľahka vypuklej päťramennej hviezdy, ktorej povrch je vyplnený lúčmi. Zvonku hviezdy, medzi jej tupými uhlami, sa nachádza z ľavej strany dubová a z pravej vavrínová vetvička, ktoré sú dolu spojené. Vo hviezde sa nachádza mierne vypuklý štít, v ktorom je vpísaný ovál. V horej časti oválu je malá červená päťramenná hviezdička s kosákom a kladivom. Pod ňou, v ovále, je vpísaný reliéfny nápis "ЗА ЛИЧНОЕ МУЖЕСТВО" (Za osobnú odvahu). Cez celú dolnú časť štítu sa tiahne stuha s nápisom "CCCP" (ZSSR).

Veľká päťramenná hviezda, kosák s kladivom a nápisy sú pozlátené. Malá hviezdička a stuha sú pokryté rubínovočerveným emailom a sú orámované pozlátenými prúžkami. Povrch štítu je z bieleho emailu a takisto je jeho okraj pozlátený. Povrch dubovej a vavrínovej vetvičky sú, rovnako ako stred štítu, vytvorené oxidáciou.

Rad Za osobnú odvahu je zo striebra. Rozmer medzi protiľahlými cípmi hviezdy je 45 mm, šírka 44,5 mm, výška 48 mm a hmotnosť sa pohybuje okolo 33,250±1,620 gramu.

Hviezda má hore očko s krúžkom, pomocou ktorého je pripnutá k hodvábnej stuhe červenej farby. Stuha má po krajoch tri biele pásiky, jej celková šírka je 24 mm, každý z pásikov má šírku 1 mm.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Order for Personal Courage [online]. [Cit. 2010-02-24]. Dostupné online. (po rusky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]