Rad červenej hviezdy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rad červenej hviezdy
Názov v pôvodnom jazyku Орден Красной Звезды
Štát ZSSR
Druh rad
Status udeľuje sa
Štatistika
Vzhľad priemer: 45 mm
Dátum vzniku 6. apríl 1930
Poslednýkrát udelené 19. december 1991
Počet udelení 3 876 740Rad červenej hviezdy (rus. Орден Красной Звезды) bolo sovietske vyznamenanie, ktoré sa udeľovalo od 6. apríla 1930 príslušníkom Červenej armády a Sovietskeho námorníctva za výnimočné služby pri obrane Sovietskeho zväzu v čase vojny i v čase mieru. Mohli ním byť vyznamenaní nielen jednotlivci, ale aj celé vojenské jednotky, lode a organizácie.

Rad pozostával z emailovanej červenej päťramennej hviezdy, v strede s bielym kovovým vyobrazením vojaka nesúceho pušku. Pod vojakom je nápis „CCCP“ (ZSSR) a okolo sa vinie motto: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Na spodnej časti je kosák a kladivo.

Rad sa nosil na pravej strane uniformy bez príslušnej tmavočervenej stuhy so strieborným pásikom v strede. Tá sa mohla nosiť namiesto samotného Radu pri menej slávnostných príležitostiach.

Ako prvý bol radom vyznamenaný neskorší maršal ZSSR V. K. Bľucher. Rad červenej hviezdy bol jedným z najviac udeľovaných vojenských vyznamenaní udeľovaných počas sovietsko-nemeckej vojny. Udeľoval sa aj ako vyznamenanie za dlhodobú službu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]