Real Zaragoza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Real Zaragoza
Celý názovReal Zaragoza, SAD
PrezývkaBlanquillos,
Maños
Založený1932
ŠtadiónLa Romareda,
Zaragoza, Aragónsko,
Španielsko
Kapacita34 596
PredsedaŠpanielsko Fernando Molinos Granada
TrénerŠpanielsko Manolo Jiménez
LigaLa Liga 2
2021/2210. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

Real Zaragoza je španielsky futbalový klub sídliaci v meste Zaragoza v Aragónsku. Bol založený 18. marca 1932, v súčasnosti hrá v najvyššej španielskej lige. Domáci štadión má názov La Romareda a má kapacitu 34 596 divákov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne bol založený z dvoch rivalov Iberia SC a Real Zaragoza CD. V 30. rokoch robil klub väčší progres z nižších ligových súťaží, ten sa zastavil Španielskou občianskou vojnou.

8. septembra 1957 došlo k výmene štadióna, namiesto pôvodného Torrera sa klub presťahoval na La Romareda. Svoje prvé úspechy dosiahol klub v 60. rokoch, v pohári Copa del Rey a vo Fairs Cup. Tím Real Zaragoza tejto éry sa skladal z hráčov prezývaných ako los Magnificos , útočnej formácie Canaria, Santosa, Marcelina, Villu a Lapetra. Ostatnými významnými hráčmi boli Reija a Violeta v obrane. Do ďalšieho zisku trofeje v pohári si fanúšikovia museli počkať až do 80. rokov.

Real Zaragoza odohrala počas väčšiny svojej histórie, celkovo 45 sezón, v najvyššej súťaži - Primera División. S výnimkou druhého miesta v sezóne 1971/72 nedosiahli v lige väčšieho úspechu. V 2001/02 sezóne prvýkrát za 25 rokov zostúpili z Primera División, vrátili sa naspäť už nasledujúcu sezónu.

10. mája 1995 klub získal Pohár víťazov pohárov UEFA. Vo finále v parížskom Parc des Princes zdolali Arsenal po penaltovom rozstrele.

Úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]