Redaktor:Abrman/Adoniram Judson (4)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Adoniram Judson, Jr. (* 9. August 1788 – † 12. April 1850) bol Americký misionár ktorý slúžil v Burme takmer 40 rokov. Vo veku 25 sa Adoniram Judson stal prvým misionárom reformovanej cirkvy, ktorý bol poslaný zo Severnej Ameriky do Burmy. Jeho služba s Lutherom Riceom viedla k vytvoreniu prvej Baptistickej asociácie v Amerike na podporu misionárov.

Občas ho považujú za prvého misonára v Burme, čo nieje pravda. Adonirama predbehol James Chater a Richard Mardon, ktorý prišli do Burmi v rohu 1807 a taktiež Felix Carey. Jeho predchodcovia ktorý boli misionármi v Burme avšak nevidržali dlho. Judson preložil Bibliu do Barmčini, a taktiež založil niekoľko baptistických spoločenstiev v Burme. Judsona si pamätajú ako prvého významného misionára v Burme, a taktiež ako jedného z prvích misionárov z Ameriki ktorí precestovali oceán.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Judson sa narodil 9. Augusta 1788 v Malden, Middlesex County, Massachusetts. Jeho rodičmi boli Adoniram Judson a Abigail. Judson začal študovať na  College of Rhode Island & Providence Plantations (dnešná Brown University) keď mal 16 rokov. Štúdium ukončil keď mal 19 rokov s najväčšími úspechmi v ročníku. Kým študoval na vysokej škole sa zoznámil z mladým mužom ktorý sa volal Jacob Eames, oddaný deista a skeptik. Judson a Eames si vytvorili silné priatelstvo ktoré viedlo k tomu, že Judson zamietol vieru svojích rodičov a ich vedenia. Počas tohto času sa Judson venoval učeniu francúzskích filozofov, intelektuálov 18. storočia. Po ukončení štúdia na vysokej škole, Judson založil školu a napísal učebnice pre anglickú gramatiku a matematiku.

Judsonové deistické názory stratili svoju silu keď jeho priateľ Eames náhle zomrel. Obaja mali vlastné izby v hosteli, kde Judson počul ako niekto bojuje o život vo vedlajšej miestnosti.Až ráno zistil, že sa jednalo o Pána Eamesa, ktorý zomrel. Po tomto šoku z priateľovej smrti, priateľa ktorý zmenil jeho názory na vieru sa Judson vrátil k viere jeho detstva, aj napriek tomu, že už študoval na  Andover Theological Seminary. V roku 1808 odovstal Judson svoj život Bohu.[1] Počas jeho posledného roku štúdia sa rozhodol, že chce byť misionár.

V roku 1810, sa Judson zapojil do skupiny študentov čo mali srdce pre misiu. Boli to študenti z Andover a hovorili si "the Brethren", v preklade "bratia". Títu študenti v Andoveri inšpirovali vznik prvej misíjnej organizácie v Amerike. Nadšení slúžiť v zahraniči, Judsom zistil, že Ázia bola najdôležitejším svetadielom v núdzi misionárov.

Povolanie do služby a svatba[upraviť | upraviť zdroj]

Plavba zo Salem na palube lode "Caravan"

19. septembra bol Judson povolaný do služby organizáciou "American Board of Commissioners for Foreign Missions as a missionary to the East". Judson bol taktiež povolaný do služby cirkvou "Congregational Church", a onedlho sa oženil s Ann Hasseltineovou 5. februára 1812. Nasledujúci deň bol povolaný spoločenstvom "Tabernacle Church" v Saleme. 19. februára sa vyplavil na palube Caravan s Luther Riceom; Samuelom a Harriett Newellovou; a jeho manželkou Ann Judsonovou.

Pozadie služby[upraviť | upraviť zdroj]

Plavba do Indie[upraviť | upraviť zdroj]

Judson so doplavil do Kalkati 17. júna 1812. Počas plavby do Indie, na palube lode sa zameral na štúdium teológie krstu. Prišiel k presvedčeniu, že krst veriacého je teologicky správny a mal by sa vykonať ako prejav podriadenosti Ježišovmu prikázaniu (Evanieljum Matúša 28:19–20).

6. septembra 1812, zmenil svoju denomináciu a pridal sa k baptistom spolu s jeho manželkou a obaja sa dali pokrstiť ponorením v Kalkate anglickým misionárom Wiliam Wardom.

Anglické ani lokálne vládne úrady nechceli aby američania zvestovali evanieljum luďom čo verili v hinduizmus. Kvôli tomuto sa rozhodla skupina misionárov hladať iné misíjne pole na službu. Bolo im rozkázané opustiť Indiu organizáciou "British East India Company", ktorá odmietala amerických misionárov viac ako anglických. O rok neskôr, 13. júla 1813 sa presťahovali do Burmy.

Judson offered to Baptists in the United States to serve as their missionary. Luther Rice, who had also converted, was in poor health and returned to America where his work and William Carey's urging resulted in the 1814 formation of the first national Baptist denomination in the United States for Foreign Missions (commonly called the Triennial Convention) and its offshoot the American Baptist Missionary Union.

Služba v Burme[upraviť | upraviť zdroj]

Bol to ďalší zložitý rok, kým prišiel Judson do Burmy. V Serampore mu baptisti povedali, že kresťanská evanielizácia nemá žiadnu moc v budhistickej Burme. Judson, ktorý dovtedy ovládal Latinčinu, Gréčtinu a Hebrejčinu ihneď začal študovať Burmskú gramatiku. Trvalo mu to viac ako tri roky kým bol schopný rozprávať po burmsky. Toto bolo hlavne kvôli tomu, že sa burmština líšila gramaticky od západných jazykov. Našiel si učiteľa s ktorým študoval jazyk 12 hodín denne. On a jeho manželka boli obaja oddaný porozumieť jazyku.

References[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Courtney Anderson (1987) To the Golden Shore: The Life of Adoniram Judson.

[[Kategória:Narodenia v 1788]] [[Kategória:Úmrtia v 1850]]