Redaktor:Jozef Caha/pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

doc. Mgr. art. Eva Cáhová ArtD.


Hre na klavír sa venuje od piatich rokov. Klavírne začiatky absolvovala pod vedením Petra Lička. Od roku 1992 študovala na Konzervatóriu v Žiline, v klavírnej triede Mgr. Dariny Švárnej. Konzervatórium ukončila v roku 1998 absolventským koncertom v spolupráci s ŠKO v Žiline. V štúdiách pokračovala pod vedením Prof. Zuzany Niederdorfer Art.D. na Fakulte múzických umení AU v Banskej Bystrici. V roku 2009 ukončila doktorandské štúdium na VŠMU v Bratislave v triede Prof.Zuzany Niederdorfer ArtD. Počas štúdií sa aktívne zúčastnila niekoľkých majstrovských interpretačných kurzov – Brno (doc. J. Skovajsa), Jihlava (prof. K. Seibert, prof. R.Kvapil), Piešťany (E.Indjic), Dolný Kubín (M.Kapatschinskaja). Eva Cáhová je držiteľkou niekoľkých ocenení z domácich i medzinárodných klavírnych súťaží. V roku 1999 získala na Medzinárodnej súťaži B. Martinů v Prahe Čestné uznanie. V máji 2002 vystúpila v rámci festivalu Anglo – czechoslovak Trust na viacerých koncertoch v Londýne. Na tomto festivale jej bola udelená Cena za interpretáciu F. Liszta a J. Cikkera. V roku 2004 získala 3. miesto na Medzinárodnej súťaži B. Smetanu v Plzni. Ako členka klavírneho dua sa zúčastnila Medzinárodnej súťaže F. Schuberta v Jeseníku, kde sa spolu s Anetou Majerovou umiestnili na 1. mieste. Vo februári 2008 získala ocenenie Zlatý Parnas udeľované najlepším účastníkom Medzinárodného fóra klaviristov v poľskom Sanoku.

   Od roku 2003 pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v súčasnosti ako vedúca Katedry klávesových nástrojov. Ako pedagóg klavírnej hry viedla majstrovské kurzy v Litve a v Taliansku.  Venuje sa aktívnej koncertnej činnosti.
    Koncertuje doma aj v zahraničí, účinkovala napr. v: Londýne (Anglicko), Prahe (Česká republika), Klaipede (Litva), Oulu (Fínsko), Florencii (Taliansko), Sanoku (Poľsko),Ľvove(Ukrajina). Spolupracovala s domácimi aj zahraničnými symfonickými orchestrami (ŠKO Žilina, Komorný orchester České Budějovice, Symfonický orchester Akadémie muzickej v Ľvove ). Ako komorná hráčka pôsobila v klavírnom duu s prof. Zuzanou Niederdorfer ArtD., spolupracovala aj so spevákom Ivanom Zvaríkom, akordeonistom Michalom Červienkom a gitaristom Adamom Marcom.