Redaktor:Szczecinolog/pieskovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Stadler Tango NF2 je dvojčlánková, úplne nízkopodlažná stredne-kapacitná električka švajčiarskej spoločnosti Stadler Rail. Ide o jeden z variantov z modelovej rodiny Stadler Tango a aj prvú električku v novodobej českej histórii (od druhej svetovej vojny), ktorá je dodávaná zo zahraničia. Konečná montáž električiek prebieha v poľskom závode spoločnosti Stadler v Siedlciach, asi 40% subdodávateľov však tvoria české spoločnosti. Prvým prevádzkovateľom električiek tohto typu je Dopravní podnik Ostrava, ktorý pre električky používa pomenovanie Nova.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Vozeň konštrukčne vychádza z električky Stadler Metelica určenej pre východné trhy a bolo projektované v konštrukčnej kancelárii Stadler Praha špeciálne pre Dopravní podnik Ostrava. Výrazným prvkom čela električky je konštrukcia deformačnej zóny, ktorá bola prevzatá z rodiny električiek Stadler Tango, ktoré spoločnosť Stadler vyrába vo viacerých variantoch. Výrobcom používané označenie NF2 znamená: NF = nemecky Niederflur = nízkopodlažné, 2 = dvojčlánkový. Vozeň má trojicu otočných podvozkov s flexibilným rámom a štyri dvojkrídlové dvere so šírkou 1300 mm.

Električka má tri dvojnápravové podvozky, prvé dva sú usadené pod predným článkom. Prvý podvozok je bežný, druhý a tretí podvozok je hnací. Nezvyklou požiadavkou Dopravného podniku Ostrava bola maximálna rýchlosť električky 80 km/h. Električka je vybavená klimatizáciou od spoločnosti Vossloh-Kiepe, trakčnou výzbrojou z produkcie švajčiarskej spoločnosti ABB, trakčné motory pochádzajú od rakúskej spoločnosti TSA a brzdy dodal podnik Knorr-Bremse.

Autorom dizajnu exteriéru aj interiéru električky je nemecký dizajnér Harald Moll, ktorý už s podnikom Stadler Rail spolupracoval na viacerých projektoch.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Do výroby bolo zapojených niekoľko pobočiek podniku Stadler. Oceľové skrine boli vyrábané v závode v bieloruskom Minsku, rámy podvozkov v španielskom závodu vo Valencii. Konečná montáž električiek bola realizovaná v poľskom závode v Siedlciach. Českí dodávatelia dodali napríklad pomocné spriahadla, dvojkolesia, nápravové prevodovky, sedadlá, dverové systémy, bočné okná alebo teplovzdušné vykurovanie.

Prevádzka električiek[upraviť | upraviť zdroj]

Ostrava[upraviť | upraviť zdroj]

V decembri 2016 Dopravný podnik Ostrava (DPO) objednal celkom 30 stredne kapacitných 100% nízkopodlažných dvojčlánkových električiek z produkcie spoločnosti Stadler. Neobvyklým kritériom výberového konania bola najvyššia dovolená rýchlosť, zjednodušene možno povedať, že výrobca, ktorý ponúkol vozeň s vyššou najvyššou dovolenou rýchlosťou mal v posudzovaní ponúk výhodu. Stadler ponúkol električku s najvyššou dovolenou rýchlosťou 80 km/h (napríklad konkurenčný Pragoimex ponúkol električku s najvyššou dovolenou rýchlosťou 70 km/h). V priebehu roka 2017 sa na internete objavovali rôzne vizualizácie vzhľadu vozňa. Prvá vizualizácia dizajnovo vychádzala z električky Stadler Metelica. Druhá dizajnová predstava lepšie predstavovala finálnu podobu električky, ale sám Stadler jej označil ako ideu pre finálne riešenie, ktoré sa bude líšiť. Finálne dizajnové riešenie potom bolo podkladom pre internetovú súťaž Dopravného podniku Ostrava, z ktorej vzišlo farebné riešenie električky aj jej pomenovanie. Z dvoch tisíc návrhov na meno električky vybralo vedenie DPO meno Nova, ktoré má symbolizovať Ostravu, rýchlosť, aj dôvera aj novotu. Po vzore farebného riešenia električiek Nová potom Dopravný podnik Ostrava zmenil farebnú schému všetkých svojich vozidiel a začal ich lakovať do tyrkysovej farby s bielymi doplnkami (oproti pôvodnej modro-bielo-žltej kombinácii).

Na začiatku roku 2018 bolo ostravským dopravným podnikom potvrdené uplatnenie opcie na 10 ďalších vozňov. Dodávky majú byť rozložené na 26 vozňov v roku 2018 a 14 v roku 2019. V súvislosti s dodávkami týchto električiek sa očakáva, že DPO vyradí z prevádzky niektoré vozne typov Tatra T3, Tatra K2R.P, Tatra T6A5 a nízkopodlažné Škoda 03 T.

Prvá električka Stadler Tango NF2 bola do Ostravy privezená v nedeľu 22. apríla 2018, na koľaje potom bola zložená za prítomnosti médií nasledujúceho dňa v Ústredných dielňach DPO. Prvé skúšobné jazdy prebiehali s vozňom evidenčného čísla 1701 ako s ťahaným za účelom kontroly, či na ostravskej električkovej sieti nie sú miesta, kde by dochádzalo ku kolízii nového typu vozňa s infraštruktúrou. Takéto miesta boli nájdené na zastávkach Dom energetiky a Stodolní, počas krátkej doby boli obe odstránené. Skúšobná prevádzka prvej električky evidenčného čísla 1701 bez cestujúcich započala 30. mája 2018 problémom, keď podľa Železničného úradu električka vycestovala ešte pred splnením všetkých podmienok na začatie skúšobnej prevádzky.