Relikvia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Relikvia sv. Letície

Relikvia je časť tela posvätnej či uctievanej osoby, alebo náboženský objekt ktorý slúži ako predmet uctievania. Relikvie sú súčasťou Budhizmu, Kresťanstva, Hinduizmu, Šamanizmu a iných náboženstiev.

Slovo relikvia pochádza z latinského slova reliquiae, ktoré znamená "pozostatky" alebo "niečo zanechané".

Relikvie v kresťanstve[upraviť | upraviť zdroj]

Relikvia v kresťanstve je predmet, ktorý náboženská apologetika spája so životom Ježiša Krista, Panny Márie, svätých, apoštolov a podobne. Relikvii sa zvykne prisudzovať posvätná sila niekedy spôsobujúca zázrak.

Kult relikvií je rozšírený hlavne v katolíckej a pravoslávnej cirkvi.

Relikvie bývali dvojakého druhu: skutočné ostatky z tela svätca alebo z jeho šiat či vecí, ktoré používal, a relikvie na základe per contactum — dotýkania (nazývané aj votívne predmety). Dotykom originálu s kópiou malo dôjsť k prenosu svätej sily relikvie.

Známe sú relikvie v podobe rúcha Krista, kvapky jeho krvi, klince, ktorými bol ukrižovaný, hlava Jána Krstiteľa, prsty jeho rúk, nádoby s mliekom matky božej a iné. Relikvie sú uložené a vystavované v kostoloch, kláštoroch a chrámoch v relikviároch. V súčasnosti cirkev zostavuje osobitný zoznam týchto pozostatkov a len relikvie z tohto zoznamu sa môžu oficiálne vystavovať. Kult relikvií kulminoval v stredoveku, v súvislosti s križiackymi výpravami, kedy sa s relikviami vo veľkom obchodovalo.

Vo Francúzsku sa vystavovali časti pupočnej šnúry Ježiša, v Ríme jeho plienky, jasle a sväté seno na ktorom ležal v jasličkách. V kostole sv. Kornélia v Compiègne bol vystavovaný nožík, ktorým bol obrezaný.

Relikvie a ich kult slúžia ako prostriedok na utvrdzovanie viery. Pre mnohé kostoly sú zdrojom nemalých príjmov.

Pozri aj: Turínske plátno