Relikvia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Relikvia sv. Letície

Relikvia je časť tela posvätnej či uctievanej osoby, alebo náboženský objekt ktorý slúži ako predmet uctievania. Relikvie sú súčasťou Budhizmu, Kresťanstva, Hinduizmu, Šamanizmu a iných náboženstiev.

Slovo relikvia pochádza z latinského slova reliquiae, ktoré znamená "pozostatky" alebo "niečo zanechané".

Relikvie v kresťanstve[upraviť | upraviť zdroj]

Relikvia v kresťanstve je predmet, ktorý náboženská apologetika spája so životom Ježiša Krista, Panny Márie, apoštolov a svätých. Relikvia môže prinášať Božiu milosť a sprostredkovať zázrak.

Kult relikvií je rozšírený hlavne v katolíckej a pravoslávnej cirkvi.

Relikvie bývali dvojakého druhu: skutočné ostatky z tela svätca alebo z jeho šiat či vecí, ktoré používal, a relikvie na základe dotýkania (ex contacto).

Známe sú relikvie ako Turínske plátno, posmrtná šatka - Sudárium z Ovieda, kvapky jeho krvi, klince, ktorými bol ukrižovaný, hlava Jána Krstiteľa. Relikvie sú uložené a vystavované v kostoloch, kláštoroch a pútnických chrámoch v relikviároch. V súčasnosti cirkev zostavuje osobitný zoznam týchto pozostatkov a len relikvie z tohto zoznamu sa môžu oficiálne vystavovať. Kult relikvií kulminoval v stredoveku, v súvislosti s križiackymi výpravami, kedy sa s relikviami vo veľkom obchodovalo. Boli predmetom kráľovských darov.

Relikvie a ich kult slúžia ako prostriedok na zveľaďovanie a obohatenie viery.