Remote Manipulator System

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Canada arm.jpg

Remote Manipulator System (skratka RMS), po slovensky systém manipulácie s predmetmi na diaľku alebo Kanadská ruka je pätnásť metrov dlhé manipulačné rameno raketoplánu. Vyvinula ho kanadská firma Spar Aerospace Ltd. a jeho hmotnosť je zhruba 410 kg.

Práca s ním je možná len vtedy, keď sú otvorené dvere do nákladového priestoru. Toto rameno mali všetky operačné americké raketoplány, ale skúšobný prototyp Enterprise ho neobsahoval. Prvýkrát ho raketoplán obsahoval pri lete STS-2, ktorý odštartoval 12. novembra 1981.

Nachádza sa v nákladovom priestore družicového stupňa (orbitera) a je diaľkovo ovládané. Umožňuje vykonávať rozličné činnosti, napríklad vypustenie a znovuzachytenie nákladu raketoplánu či prezeranie rôznych častí stroja alebo jeho nákladu (za predpokladu, že je na jeho konci umietnená kamera). Po havárii Columbie sa manipulačné rameno využíva tiež pri kontrole tepelného štítu raketoplánu, aby bolo možné prípadné poškodenie včas odhaliť a opraviť. Nakoľko manipulátor sám na všetky časti raketoplánu nedosiahne, pripája sa k nemu predlžovacia tyč IBA (Inspection Boom Assembly), na ktorej sú prístroje OBSS (Orbiter Boom Sensor System) umožňujúce vykonať podrobnú prehliadku tepelného štítu. Po prvýkrát sa kontrola tepelného štítu robila počas misie STS-114.