Requiem za sen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Requiem za sen
Originálny názov Requiem for a dream
Žáner dráma/krimi
Dĺžka 102 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Rok 2000
Spoločnosť Artisan Entertainment
Filmový štáb
Réžia Darren Aronofsky
Hudba Clint Mansell
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Requiem za sen je americký film z roku 2000 o snoch a nádejách štyroch drogovo závislých ľudí. Film je adaptáciou novely napísanej spisovateľom Herbertom Selbym Juniorom.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Sara Goldfarb je osamelá vdova posadnutá sledovaním televízie. Jej jedinou životnou útechou sú sladkosti a televízia. Keď sa dozvie, že bola vybraná aby sa zúčastnila živého nakrúcania v televíznej show, jej život naberie nový zmysel. Rozhodne sa schudnúť pomocou diétnych piluliek, aby sa vošla do svojich červených šiat. Časom pilulky prestanú účinkovať z dôvodu navyknutia jej organizmu na ne. Sara začne nekontrolovane zvyšovať dávkovanie, čím si vybuduje závislosť na diétnych pilulkách a začne mať halucinácie. Pod vplyvom drog sa rozhodne odísť priamo do televízie. Po incidente v budove televízie je Sara hospitalizovaná v nemocnici, kde je liečená neefektívnou liečbou elektrickými šokmi, až sa z nej stane vyziabnutá troska.

Sarin syn Harry so svojou priateľkou Marion sú závislí na heroíne, rovnako ako Harryho najlepší priateľ Tyrone, ktorý sa živí predajom drog. Tyrone zoženie neriedené drogy a obaja začnú predávať zriedené drogy, aby získali peniaze na nákup potrebných dávok. Spočiatku sa im darí, ale neskôr je Tyrone zatknutý a zarobené peniaze použije Harry na to, aby ho dostal z väzenia. V meste sa už viac nedajú zohnať neriedené drogy a tak Harry a Tyrone vycestujú pre drogy na Floridu. Marion netrpezlivo čaká na ich príchod a zároveň bojuje s abstinenčnými príznakmi. Harryho ruka dostane infekciu a Tyrone ho odvezie do nemocnice. Ošetrujúci lekár však rozpozná Harryho drogovú závislosť. Upozorní políciu a obaja muži skončia vo väzení. Harryho infekcia ruky sa stále zhoršuje, až mu ju nakoniec v nemocnici amputujú.

Marion nedokáže bez drog vydržať, preto začne navštevovať pasáka, ktorý má zásoby drog. Ten ich však zásadne nepredáva, ale daruje výhradne za sexuálne služby.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Väčšina filmov obsahuje 600 až 700 strihov. Tento film ich obsahuje viac ako 2000.
  • Režisér filmu Darren Aronofsky požiadal Jareda Leto a Jennifer Connellyovú, aby sa 30 dní vyhýbali sexu a cukru, z dôvodu lepšieho porozumenia veľkej žiadostivosti po droge.
  • Keď si Ellen Burstynová po prvýkrát prečítala scenár, zostala zdesená a rolu odmietla. Neskôr, po zhliadnutí režisérovho predošlého filmu π, zmenila názor a úlohu prijala.
  • Chladnička použitá ako rekvizita pre halucinogénne scény sa v dôsledku použitých svetiel roztavila z vnútornej strany.
  • Počas monológu Ellen Burstynovej o tom ako sa cíti byť stará, kameraman Matthew Libatique nešťastne nasmeroval kameru mimo cieľa. Po ukončení scény režisér Darren Aronofsky zistil, že kameramana nakrúcanie tejto scény natoľko dojalo, že sa rozplakal a došlo k zahmleniu okuláru kamery a jej nesprávnemu nasmerovaniu. Tento záber bol použitý aj vo finálnej verzii filmu.
  • Z dôvodu prípravy na svoju rolu Jared Leto schudol 11 kg a spriatelil sa s narkomanmi z Brooklynu.
  • Televízna stanica Premiere zvolila film za jeden z 25 najnebezpečnejších filmov.

Soundtrack[upraviť | upraviť zdroj]

Soundtrack k filmu zložil Clint Mansell a nahralo ho zoskupenie Kronos Quartet zo San Franciska. Tento soundtrack získal vysoké uznanie a neskôr bol použitý v rôznych formách aj vo filmoch Da Vinciho kód, Píla, Sunshine, Lost a po znovunahraní aj vo filme Pán prsteňov: Dve veže.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film získal 19 ocenení a 31 nominácii. Z toho veľká časť bola filmu udelená za výkon herečky Ellen Burstynovej a tiež za réžiu režiséra Darrena Aronofského.

  • Nominácia na cenu Oscar v roku 2001 za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]