Preskočiť na obsah

Revízor (divadelná hra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Revízor je satirická komédia s prvkami satiry od N.V. Gogoľa. Námet na jej napísanie získal od Puškina a kritizuje v nej spoločenské pomery vo vtedajšom Rusku. Po premiére Revízora musel N.V. Gogoľ opustiť Rusko, pretože kritika ho považovala za nepriateľa štátu.

Vzťahy ľudí v zaostalej ruskej dedine - poukázanie na pokrytectvo ľudí, na ich nečestnosť.


Hlavná myšlienka

[upraviť | upraviť zdroj]

Kritika feudálno-nevoľníckeho zriadenia.
Nie vždy môže byť prvý dojem správny.


Formálna stránka

[upraviť | upraviť zdroj]

Revízor je komédia v piatich dejstvách.
Celý dej odohráva v tej istej dedine aj keď na rôznych miestach. Odohráva sa počas 2 dní.


  • Chlestakov - petrohradský úradník - je omylom považovaný za revízora, ktorého príchod do malého provinčného mestečka bol dopredu avizovaný. Veľmi šikovný, márnivý, asi 23-ročný mládenec, úradník z Hlavného mesta. Pôsobí dojmom intelektuála, ktorý má kontakty v najvyššej spoločnosti, ale ako sa nakoniec ukáže, je to človek strednej vrstvy, ktorý úlohu očakávaného revízora bravúrne zahral a urobil na všetkých dojem.
  • Mestský kapitán – je drsnej povahy. Správa sa povýšenecky. Berie úplatky, ale počína si dôstojne. Podlizovač a klamár, nikto ho nemal rád.
  • Prednosta pošty - Je veľmi naivný, chce všetko vedieť a preto niekedy otvára ľuďom poštu.
  • hlavným hrdinom je človek bez prikrášľovania („A prečo to všetko? Lebo mu robota nevonia. Namiesto do kancelárie vyberie sa potĺkať na premiádu a potom sa na karty vrhne“)
  • postavy sú zo všetkých spoločenských vrstiev, typizácia postáv
  • realisti pravdivo zobrazujú nedostatky spoločnosti, veľmi ostro kritizujú k čomu využívajú satiru a iróniu („Dajte pacientom celkom čisté župany, nech si ich nepomýli s kováčmi; lebo tak vyzerajú, keď sú len po domácky“)
  • vplyv kapitalizmu na ľudské vzťahy a charaktery, krutý a násilný zákon peňazí v spol. - základ konfliktov (keď chceli, aby im Mestský kapitán pomohol, keď bude generál „neviem, prečo by si si mal hlavu zaťažovať takými malichernosťami“)
  • čerpal z vtedajšej súčasnosti
  • zaoberal sa kritikou spoločnosti („Ten posmrdkáva pálenkou už odvtedy, čo ho mater porodila“), („vzdelaný človek buď slope, alebo také grimasy strúha, až sa ti žalúdok obracia“ )
  • hovorové slová (drúzgať, nákrčník, kepeň, vótre voyage)


Význam diela

[upraviť | upraviť zdroj]

Revízor je majstrovská komédia. V tejto komédii Gogoľ kritizoval feudálno-nevoľnícke zriadenie a štátny aparát cárskeho Ruska. Táto komédia odhalila korupciu ruských úradníkov, ale aj vrstvy obchodníkov a statkárov, ktorí úradníkov podplácajú. Cárska úradnícka trieda bola dielom nesmierne pohoršená a útočila na autora do takej miery, že bol nútený opustiť krajinu.

Do malého mesta príde mladý úradník z Hlavného mesta Ivan Chlestakov. Mestskému kapitánovi v tej dobe oznámia, že má do ich mestečka zavítať revízor z Hlavného mesta. Preto všetci začnú za tohto revízora považovať práve Chlestakova. Ten kvôli nedostatku peňazí vďačne príjme ubytovanie v kapitánovom dome a berie úplatky od vysoko postavených miestnych úradníkov.Dokonca požiada o ruku kapitánovu dcéru Máriu. Hneď na to odchádza so sľubom, že sa vráti nasledujúci deň. No v skutočnosti to nemyslí vážne. Obyvatelia mesta sa dozvedia z listu, ktorý poslal Chlestakov svojmu priateľovi, že on nie je tým revízorom a že si z každého urobil hlupáka. No vtedy je už neskoro. Chlestakov je preč a do mesta prichádza skutočný revízor.