Richard Matthew Stallman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Richard Stallman)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Richard Stallman
zakladateľ Hnutia slobodného softvéru a projektu GNU
zakladateľ Hnutia slobodného softvéru a projektu GNU
Narodenie16. marec 1953 (65 rokov)
Manhattan
Odkazy
Webstránkastallman.org
Projekt
Guttenberg
Richard Matthew Stallman
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Richard Matthew Stallman

Richard Matthew Stallman, v mladosti zvaný RMS, (* 16. marec 1953, Manhattan) je americký programátor a zakladateľ Hnutia slobodného softvéru a projektu GNU.

Medzi jeho najvýznamnejšie softvérové úspechy patrí prvý rozšíriteľný editor Emacs, prekladač GCC a debugger GDB a ďalšie, všetky dostupné pod licenciou GNU GPL.

Stallman je považovaný za filozofa, ideológa a hackera (nie crackera). Priniesol svetu nový pohľad na softvér a jeho vývoj. Pripravil tak pôdu pre mnohé podnikateľské príležitosti, hlavne v 90. rokoch v USA a úplne nový druh trhu.

Terminológia[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Stallman dáva veľký dôraz na terminológiu používanú v spojení so slobodným softvérom. Častým príkladom nesprávneho pochopenia je zámena termínov „Linux“ a „GNU/Linux“, alebo „Freeware“, „Free softvér“ a „Open Source“.

Free Software (Slobodný softvér)[upraviť | upraviť zdroj]

Výraz Free Software v angličtine znamená Slobodný softvér. Slobodný Softvér má poskytovať svojim užívateľom štyri práva:

  • Spúšťať a používať softvér k akýmkoľvek účelom (Sloboda 0)
  • Študovať, ako softvér funguje a prispôsobovať ho svojim potrebám (Sloboda 1, Vyžaduje prístup k zdrojovým kódom)
  • Redistribuovať softvér bez akéhokoľvek obmedzenia (Sloboda 2, Aby ste mohli pomôcť svojmu susedovi)
  • Vylepšovať softvér a vylepšenia distribuovať bez akéhokoľvek obmedzenia, aby z týchto vylepšení profitovala celá komunita (Sloboda 3, Vyžaduje prístup k zdrojovým kódom)

Slovo Free má v angličtine viac významov (slobodný, voľný, zadarmo, ...) a pod výrazom Free Software si ľudia zväčša predstavujú softvér zadarmo, teda nekvalitný a nezaujímavý softvér.

Eric S. Raymond zaviedol pojem Open Source Software, alebo Open Source (Softvér s otvorenými zdrojovými kódmi) a založil Open Source Movement (Hnutie za otvorené zdrojové kódy). RMS nestotožňuje myšlienky Open Source a Free Software a výraz Open Source nepoužíva.

Stallman akceptuje pojmy „Libre Software“, „FLOSS“ (Free/Libre Open Source Software), ale nepoužíva ich.

GNU/Linux[upraviť | upraviť zdroj]

Stallman chce, aby ľudia hovorili o „GNU/Linuxe“, keď hovoria o operačnom systéme zloženom z jadra Linux a obslužných programov projektu GNU.

Copyright, patenty a obchodné známky[upraviť | upraviť zdroj]

Stallman vraví, že výraz „Intelektuálne vlastníctvo“ mätie ľudí. Copyright bol navrhnutý na to, aby podporoval autorstvo a umenie. Patenty povzbudzujú ľudí publikovať svoje myšlienky, lenže obmedzuje počet monopolov nad týmito myšlienkami -- niekedy je to užitočné a niekedy na škodu. Obchodná známka (trademark) dáva možnosť zákazníkom vedieť, čo kupujú.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]