Bash

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
BASH
Základné informácie
Posledná aktuálna verzia5.1[1] (5.10.2020)
Vyvinutý vC
Stav vývojaaktívny
LicenciaGPLv3 pre Bash 5.1
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.gnu.org/software/bash/

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Bash je unixový (Linux/Unix/BSD) príkazový shell interpreter naprogramovaný v rámci projektu GNU. Názov je akronym k názvu Bourne again shell - je založený na Bourne Shellu (bsh), čo bol najpoužívanejší unixový shell. Originálny BSH napísal Stephen Bourne v Bellových laboratóriách a Bash bol napísaný Brianom Foxom v roku 1987.

Bash bol taktiež portovaný na operačný systém Microsoft Windows projektom Cygwin. Bash sa snaží o širokú kompatibilitu, takže prevzal možnosti ovládania a vlastnosti aj z ďalších shellov ako sú napr. Korn shell a C shell (ksh a csh). Zaujímavou vlastnosťou je automatické rozpoznanie, pod ktorým menom bol spustený a prispôsobený syntaxe danému typu shellu.

Cieľom tvorcov je dosiahnuť 100% kompatibilitu s implementáciou IEEE POSIX shellu a špecifikáciou nástrojov (tools specification) (IEEE Working Group 1003.2).

Bash však nie je len veľmi výkonným shellom, ale taktiež mocným skriptovacím jazykom. Podporuje prácu s premennými, cykly while, for, do, funkcie a mnoho ďalšieho.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Commit Bash-5.1 GIT commit (git.savannah.gnu.org)