Riverdance

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Riverdance je revue, obsahujúca tradičnú írsku hudbu, tanec a spev, španielske flamenco, ruské tance, jazzový step a inštrumentálne sóla.

Zrodenie v Eurovízii[upraviť | upraviť zdroj]

Riverdance bolo v úplných začiatkoch krátke, zhruba 6 minútové hudobno-tanečné číslo, ktoré malo vyplniť prestávku v medzinárodnej speváckej súťaži Eurovízia v roku 1994. Hudbu k tomuto číslu zložil Bill Whelan, ktorého organizátori súťaže oslovili a s ktorým spolupracovali už skôr v roku 1981 na podobnom projekte nazvanom Timedance. Spevácku časť vstupu odspieval spevácky zbor Anúna, zameriavajúci sa na keltskú hudbu. Tanečnú časť choreograficky spracoval a odtancoval viacnásobný víťaz v šampionáte írskych tancov, Michael Flatley s partnerkou Jean Butlerovou. Práve írsky tanec a step tejto dvojice (a ďalších tanečníkov v závere vstupu) tvoril podstatnú časť celého čísla a najmä vďaka nemu si Riverdance vyslúžil búrlivý aplauz a tzv. standing ovations.

Ohlasy a transformácia[upraviť | upraviť zdroj]

Ohlasy na toto číslo boli enormné, BBC ho zaradila ešte v tom istom roku do svojej Royal Variety Show. Tento vstup bol 22. októbra 2005 pri 50.ročnom výročí súťaže označený ako najúspešnejší v celej jej histórii.[1][2] Audionahrávka Riverdance sa umiestnila na 1. mieste v rebríčku Irish singles a udržala nepretržite počas nasledujúcich rekordných 18. týždňov. Tento rekord drží dodnes (marec 2014).[3]

Veľmi krátko po tomto úspechu oslovila dvojica producentov John McColgan a Moya Doherty skladateľa Billa Whelana a choreografa Michaela Flatleyho s návrhom na spoluprácu pri zostavení kompletného celovečerného predstavenia.[4] Toto predstavenie, ktorého názov ostal Riverdance, malo premiéru 9. februára 1995 v Dublinskom Point Theatre.

Vzostup a úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Premiérové predstavenie v Point Theatre sa uvádzalo nepretržite 5 týždňov, predalo sa viac ako 120 tisíc lístkov a bolo permanentne vypredané.

8. mája 1995 Riverdance účinkoval na Gala predstavení pri 50. výročí VE Day (deň konečnej porážky nemeckej armády počas II. Svetovej vojny), za účasti princa Charlesa. Predstavenie sa vysielalo aj v televízii s odhadom 20 miliónov divákov.

5. júna bolo vydané DVD Riverdance a na 1. priečke predajnosti sa udržalo celých sedem mesiacov. Tým sa stalo najpredávanejším hudobným videom tej doby v Spojenom kráľovstve.

Nasledujúce série predstavení sa odohrávali v The Apollo v Hammersmithe (4 + 6 týždňov) a v Point Theatre v Dubline (6 týždňov). Všetky predstavenia boli vypredané. Riverdance sa 17. júla 1995 predstavil aj v Londýne na predstavení pre kráľovnú matku Alžbetu, kráľovnú Alžbetu II. a kráľovskú princeznú Margaret.

Po veľkom úspechu v Európe sa revue vydalo na turné po svete, medzi prvými to bol najmä New York. Tam v marci 1996 absolvovalo 8 týždňovú fenomenálnu sériu plne vypredaných predstavení v renomovanom Radio City Music Hall. Veľký úspech znamenal aj veľký tlak na účinkujúcich. Spevácky zbor Anúna opustil revue krátko po tomto úspechu a nahradil ho iný zbor, zostavený špeciálne len pre túto revue.

Riverdance sa vrátil na írsky ostrov (vrátane predstavení v Severnom Írsku), pričom opäť absolvoval cyklus plne vypredaných predstavení v The Apollo v Hammersmithe, tentoraz v dĺžke 3 a pol mesiaca.

Kvôli rastúcej popularite a objednávkam na vystúpenia sa produkčná spoločnosť Abhann Productions už skôr rozhodla, že vytvorí ďalšie dve skupiny pre predvádzanie Riverdance. Boli nazvané The Lee a Liffey a každá skupina mala na starosti predstavenia v pre inú oblasť či kontinent. Aj vďaka tomuto rozšíreniu do konca roku 1996 videlo revue viac ako 1.3 milióna divákov pri cca 400 predstaveniach.

Predstavenie sa uvádzalo nepretržite 5 týždňov, predalo sa viac ako 120 tisíc lístkov a bolo permanentne vypredané.

Na celý rok 2000 sa jedna skupina presťahovala účinkovať aj na Broadway. Predstavenie bolo mierne prepracované a vydané aj na DVD.

Riverdance pokračuje vo vystúpeniach už 20. rok (platné pre rok 2014). V súčasnosti má Riverdance tri skupiny - Boyne vystupuje v Severnej Amerike, Corrib v Európe a Foyle v Írsku.

Účinkujúci[upraviť | upraviť zdroj]

Prvými hlavnými účinkujúcimi v revue boli Michael Flatley, Jean Butlerová, María Pagés, Moscow Folk Ballet Company a zborová skupina Anúna. Neskôr Michaela Flatleyho nahradil Colin Dunne. S rozširovaním produkcie a vznikom ďalších nových skupín (Liffey, Lee, Lagan, Avoca, Shannon, Boyne, Corrib, Foyle, Moy a Bann) menný zoznam obsadenia vedúcich tanečníkov výrazne narástol a časom sa aj menil. Do menného zoznamu najvýraznejších tanečníkov v histórii Riverdance (okrem už spomenutých) sa radí aj Breandán de Gallaí, Joseph Moriarty, Eileen Martin, Pat Roddy či Joanne Doyle.

Výber tanečníkov do revue je prísny, prakticky všetci sú vo svojom druhu tanca majstrami, víťazmi súťaží v írskom tanci alebo s vynikajúcou tanečnou históriou.[5]

História v číslach[upraviť | upraviť zdroj]

Od svojho začiatku sa odohralo v 45 krajinách sveta na 6 kontinentoch viac ako 11.000 predstavení, počet divákov naživo presiahol 24 miliónov a v televízii 3 miliardy. Bolo predaných viac ako 3 miliónov kópií hudby ocenenej v Grammy Award a viac ako 10 miliónov videonahrávok VHS a DVD.

Riverdance má zápis v Guinessovej knihe rekordov z 21. júla 2013 za najdlhší zástup tanečníkov (1 693) tancujúcich synchrónne.

Videografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Riverdance: The Show (1995)[VHS]
  Michael Flatley & Jean Butler
 • Riverdance: Live From New York City (1996)
  Colin Dunne & Jean Butler
 • Riverdance: Live From Geneva (2002)
  Breandán de Gallaí & Joanne Doyle
 • Riverdance: The Ten Years (2005)
  dokument, Jean Butler, Gabriel Byrne, Michael Flatley

Tanečné čísla a piesne[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam jednotlivých vstupov v revue Riverdance
Riverdance: The Show (1995)
Michael Flatley & Jean Butler
Riverdance: Live From New York City (1996)
Colin Dunne & Jean Butler
Riverdance: Live From Geneva (2002)
Breandán de Gallaí & Joanne Doyle
 1. Reel Around the Sun
 2. The Heart’s Cry
 3. Countess Cathleen – Women of the Sidhe
 4. Caoineadh Chú Chulainn
 5. Distant Thunder
 1. Firedance
 1. Riverdance
 1. Lift the Wings
 2. Freedom
 3. Harlem to Hollywood
 4. Andalucía
 5. Macedonian Morning
 6. Marta's Dance – The Russian Dervish
 7. Hope to the Suffering
 8. Michael Flatley, Flautové sólo – Whispering Winds
 1. Home and the Heartland
 2. Heartland
 3. Riverdance International
 1. Reel Around the Sun
 2. The Heart's Cry
 3. Countess Cathleen – Women of the Sidhe
 4. Caoineadh Chú Chulainn
 5. Thunderstorm
 1. Firedance
 2. Slip into Spring – The Harvest
 3. Cloudsong
 4. Riverdance
 5. American Wake (The Nova Scotia Set)
 6. Lift the Wings
 7. Heal Their Hearts – Freedom
 8. Trading Taps
 1. Marta's Dance – The Russian Dervish
 1. Oscail An Doras
 2. Heartbeat of the world
 3. Homecoming
 4. Home and the Heartland
 5. Heartland
 6. Riverdance International
 1. Reel Around the Sun
 2. The Heart's Cry
 3. Countess Cathleen – Women of the Sidhe
 4. Caoineadh Chú Chulainn
 5. Thunderstorm
 6. Shivna
 7. Firedance
 8. Slip into Spring – The Harvest
 9. Cloudsong
 10. Riverdance
 11. American Wake (The Nova Scotia Set)
 12. Lift the Wings
 13. Heal Their Hearts – Freedom
 14. Trading Taps
 1. Macedonian Morning
 2. Marta's Dance – The Russian Dervish
 1. Andalucía
 2. Ri Ra (Oscail An Doras)
 1. Slow Air / The Tunes
 2. Home and the Heartland
 3. Heartland
 4. Finále / Riverdance International

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Sumár z Eurovízie 1994 [online]. Dublin: European Broadcasting Union, 2012-00-0, [cit. 2014-03-08]. Dostupné online.
 2. SIMPSON, Christian. Lost Youth vol.2. Londýn : AuthorHouse, 2012. 475 s. Dostupné online. ISBN 978-1-4685-0387-6. S. 369. (anglicky)
 3. The Irish Charts, Facts & Figures - most weeks at No.1 [online]. IRMA, 2012-00-0, [cit. 2014-03-08]. Dostupné online. (anglicky)
 4. Mr Riverdance steps up a gear [online]. Independent.ie, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online.
 5. Riverdance - dancer application

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]