Preskočiť na obsah

Robbie Rotten

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robbie Zgaga
Základné informácie
LazyTown
AutorMagnús Scheving
HerecStefán Karl Stefánsson
Prvý výskytWelcome to LazyTown (2004)
Posledný výskytMystery of the Pyramid (2014)
O postave
PrezývkaGlanni Glæpur (islandské debutové meno)
Robi Zgaga (slovinské debutové meno)
Rikki Rikí (javiskové meno)
Rob. U. Blind
Lazycus
Sherlock Foams
Sportacus
The Birthday Fairy
Scottie the Scoutmaster
Dr. Rottenstein
Rottenbeard
Sir Rottenham
The Rotten Kid
PohlavieMuž

RobertoRobbieRotten (is. Glanni Glæpur, v preklade do slov. „hlúpy zločinec“) je fiktívna postava a hlavný antagonista islandského detského seriálu LazyTown.[1] Je nepriateľom hlavných protagonistov, Sportacusa a Stephanie Splitzovej, ktorí podporujú cvičenie, zdravú výživu a aktívny a zdravý životný štýl. Na rozdiel od Robbieho, ktorého obľúbené voľnočasové aktivity sú jedenie nezdravých jedál a pozeranie televízie.[2]

Ako lenivý umelec, Robbie prirodzene nesúhlasí s ich pokusmi šíriť zdravý vplyv na obyvateľov LazyTownu a používa rôzne schémy na diskreditáciu zdravého nažívania a behu „Sportaflop“ mimo Lazytownu v každej epizóde, hoci sú jeho plány vždy na konci zmarené. Vychádza zo svojej inkarnácie z pôvodného muzikálu.

V druhej islandskej scénickej hre sa postava volala Glanni Glæpur, a keď prišiel do mesta, mal na sebe úplný čierny oblek, ale keď sa zamaskoval ako Rikki Ríki (slov. veľmi bohatý muž), nosil fialový kabát, nejaké fialové nohavice a topánky, ktoré sú podobné tým, ktoré nosí Robbie v televíznom seriáli, hoci v tom čase ešte nemal vlasy pokryté gélom.[3] Ale v televíznom seriáli, fialový/tmavomodrý oblek a čiernobiele topánky.

Robbie Rotten sa stal slávnym na internete vďaka skladbe „We Are Number One“.[4]

Dňa 21. augusta 2018, jeho herec Stefán Karl Stefánsson umrel vo veku 43 rokov.[5]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Robbie Rotten [online]. . Dostupné online. Archivované 2011-10-02 z originálu.
  2. Jessie Yeung. Stefan Karl Stefansson, 'LazyTown's' Robbie Rotten, dies at 43 [online]. CNN, 2018-08-22, [cit. 2018-09-16]. Dostupné online.
  3. Glanni Glæpur Í Latabæ -- English subtitles | Latibaer - LazyTown (1999) [online]. YouTube, 3 February 2017, [cit. 2018-09-06]. Dostupné online. (English)
  4. Patricia Hernandez. After LazyTown actor’s death, fans subscribe en masse to YouTube channel as a final thank you [online]. 2018-08-30, [cit. 2018-09-16]. Dostupné online.
  5. Tributes paid as 'LazyTown' actor Stefan Karl Stefansson dies, aged 43. NME, 2018-08-22. Dostupné online [cit. 2018-09-15]. (po anglicky)

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Robbie Rotten na anglickej Wikipédii.