Romaneto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Romaneto je literárny epický žáner. Má kratší rozsah, dramatický dej s výraznou pointou. Hlavnou myšlienkou romaneta býva rozpor medzi tajomnými javmi a ich vedeckým vysvetlením. V českej literatúre romaneto zaviedol Jakub Arbes. Autorom jeho názvu je však Jan Neruda. V medzivojnovom období 20. storočia písal v tomto žánri Ladislav Klíma (napr. Utrpenie kniežaťa Sternenhocha) a Vítězslav Nezval (napr. Karneval). Podobný literárny štýl existoval už dlhšie v zahraničí, kde sa nazýval poviedky s tajomstvom.

Romaneto je novela, ktorá sa vyznačuje napínavým dejom s fantastickými alebo detektívnymi prvkami. Jeho súčasťou je zdanlivo nepochopená záhada, ktorá je v závere racionálne vysvetlená.

Iná definícia hovorí, že romaneto je próza na hranici románu a novely. Rovnako ako pre novelu je pre ňu charakteristická tendencia k pointovanosti, menší počet postáv a subjektívny rozprávač. Rovnako ako román obsahuje však rozsiahle faktografické, úvahové a vysvetľujúce pasáže. Podstatné sú protiklady dokumentárnosti a fikcie, konkrétnosť miesta a času a zároveň fantastický dej.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Romaneto na českej Wikipédii.