Rosie the Riveter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Rosie“ pracujúca na bombardéri A-31 Vengeance, Nashville, Tennessee, 1943
Plagát „We Can Do It!“ vznikol ako inšpiratívny obraz na podporu morálky pracovníčok

Rosie the Riveter (v preklade: Robotníčka Rosie) je americká kultúrna ikona druhej svetovej vojny, ktorá reprezentuje ťažko pracujúce ženy v továrňach a lodeniciach počas vojny. Mnohé z nich vyrábali muníciu a vojnové potreby.[1][2] Tieto ženy niekedy prevzali úplne nové zamestnania a nahradili mužských robotníkov, ktorí vstúpili do armády. Rosie the Riveter sa používa ako symbol amerického feminizmu a posilnenia postavenia žien.[3] Podobné obrazy žien pracujúcich vo vojne sa objavili aj v iných krajinách, ako je Británia a Austrália. Myšlienka Rosie the Riveter má pôvod v piesni napísanej v roku 1942 Reddom Evansom a Johnom Jacobom Loebom. Obrazy pracujúcich žien boli rozšírené v médiách ako vládne plagáty a vláda intenzívne využívala komerčnú reklamu na povzbudenie žien, aby sa dobrovoľne zapájali do vojnového úsilia v továrňach. V roku 1944 sa Rosie the Riveter stala predmetom a názvom hollywoodskeho filmu. V decembri 2019 ikonu Rosie the Riveter pripomenula figurína astronautky, ktorá sa nachádzala na palube kozmickej lode Boeing CST-100 Starliner počas jej prvého nepilotovaného skúšobného letu, Boeing Orbital Flight Test. Figurína s menom Rosie the Rocketeer počas celého letu monitorovala pomocou zabudovaných senzorov podmienky, ktoré by pôsobili na posádku.

We Can Do It![upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1942 vytvoril pittsburský grafický umelec J. Howard Miller plagát, ktorý sa stal jedným zo symbolov americkej propagandy v období druhej svetovej vojny. Išlo o farebný portrét mladej ženy v pracovnom odeve, vlasmi stiahnutými červenou bodkovanou šatkou a vyhrnutými rukávmi odhaľujúcimi zaťatý biceps. Plagát dopĺňal slogan We Can Do It! (v preklade: Zvládneme to!). O rok neskôr sa tento plagát objavil v mnohých časopisoch. Pôvod plagátu je vo fotografii, o ktorej sa tradovalo, že žena pri lise v továrni na muníciu je Geraldine Doyleová, ktorá v tom čase pracovala v Michigane a sama seba na fotografii spoznala. Doyleová zomrela v roku 2010 a vtedy si plagát i fotografiu pripomenula Naomi Parkerová Fraleyová, ktorá ako dvadsaťročná pracovala v tej istej továrni. Keď Parkerová videla plagát a predovšetkým fotografiu, napadlo jej, že je dievčaťu z plagátu viac než podobná. Keď sa potom v roku 2011 konalo stretnutie vojnových veteránok, definitívne sa spoznala. Jej presvedčenie potvrdil aj profesor James Kimble zo Seton Hall University. Naomi Parkerová Fraleyová zomrela v roku 2018.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rosie's proud of her band of sisters [online]. community.seattletimes.nwsource.com, [cit. 2019-12-23]. Dostupné online.
  2. Rosie the Riveter Transcript (Journeys and Crossings, Library of Congress Digital Reference Section) [online]. loc.gov, [cit. 2019-12-23]. Dostupné online.
  3. DUNCAN, W. Raymond; JANCAR-WEBSTER, Barbara; SWITKY, Bob. World Politics in the 21st Century: Student Choice Edition. Boston : Cengage Learning, 2008. 512 s. ISBN 978-0-547-05634-0. S. 268.
  4. Project MUSE - Rosie’s Secret Identity, Or, How to Debunk a Woozle by Walking Backward through the Forest of Visual Rhetoric [online]. muse.jhu.edu, [cit. 2019-12-23]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rosie the Riveter na anglickej Wikipédii.