Roy Dunbard Bridges

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Roy Dunbard Bridges, Jr.
Astronaut NASA
Roy Dunbard Bridges
Št. príslušnosť USA
Narodenie 19. júl 1943 (74 rokov)
Atlanta, Georgia, USA
Hodnosť generálmajor US Air Force
Čas vo vesmíre 7 dní 22 hodín 45 minút
Kozmonaut od 7. júl 1980
Misie STS-51-F
Znaky misií STS-51-F patch.svg

Roy Dunbard Bridges, Jr (* 19. júl 1943, Atlanta, Georgia, USA) je americký kozmonaut, ktorý absolvoval v roku 1985 let v raketopláne Challenger a tým sa stal 174. človekom vo vesmíre. Bol tiež riaditeľom Kennedyho vesmírneho strediska a tiež Langley Research Center americkej NASA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Stal sa vojakom z povolania. Vysokoškolské vzdelanie získal na United States Air Force Academy a Purdue University, školy ukončil s doktorským titulom roku 2001. V tímu astronautov bol už od roku 1980, prešiel výcvikom, v roku 1985 absolvoval aj svoj let. Ešte budúci rok sa pripravoval na misiu STS-61-F, po havárii Challengeru však bol let zrušený.

Znova sa vrátil do NASA v roku 1997, pracoval na myse Canaveral ako riaditeľ Kennedyho vesmírneho strediska v rokoch 1997-2003. Získal hodnosť generála. Potom odišiel do spoločnosti ASA-Langley Space Research Center v Hampton (Virgínia), ktorá je napojená na NASA. Aj tu bol riaditeľom.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V lete roku 1985 odštartoval z Floridy raketoplán Challenger na svoj ôsmy let. Na palube bola táto posádka: Charles Fullerton, plukovník Roy Bridges, Karl Henize, Franklin Musgrave, Anthony England, Loren Acton a John-David Bartoe. So sebou o. i. viezli Spacelab 2. Aj napriek niekoľkým technickým problémom bol plán experimentov splnený a sedemdňová misia tak bola zakončená pristátím na základni Edwards v Kalifornii úspešne.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Roy D. Bridges na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).