Roy Khan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roy Khan
Roy Kahn - Kamelot.jpg
Základné informácie
Popis umelca nórsky spevák
Rodné meno Roy Sætre Khantatat
Umelecké mená Roy Khan
Narodenie 12. marec 1970 (51 rokov)
Elverum, Nórsko
Žáner Symphonic metal
Power metal
Progressive metal
Hrá na nástroje spev, piano, gitara
Roky pôsob. 1991 - 2011, 2018 - súčasnosť
Súvisiace
články
Kamelot, Conception, Avantasia
Webstránka www.conceptionmusic.com

Roy Khan, vlastné meno Roy Sætre Khantatat, (* 12. marec 1970, Elverum, Nórsko) je nórsky spevák. Je hlavným spevákom nórskej progresívnej skupiny Conception a bol spevákom symphonic metalovej skupiny Kamelot od roku 1997 do jeho odchodu v roku 2011. Počas svojho pôsobenia v kapele Kamelot spolupracoval na drvivej väčšine piesní, spolu so spoluzakladateľom a gitaristom Thomasom Youngbloodom.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Roy Khan sa narodil 12. Marca 1970 norskej matke a thajskému otcovi a rozhodol sa ponechať si priezvisko oboch svojich rodičov. Khanov starý otec z matkinej strany, Kåre Sætre, mal na Royov hudobný vývoj veľký vplyv. Neskôr so svojím starým otcom Roy dokonca vystupoval niekoľkokrát na pódiu.

Khan začal spievať v mladom veku, a v jeho 17 rokoch ho pristihol spolužiak, ako si spieva v sprche, na základe čoho ponúkol Royovi miesto hlavného speváka v jeho kapele. Po ukončení štúdií na strednej škole Khan študoval 3 roky operný spev v Nórsku. Počas štúdií začal používať skrátenú verziu svojho priezviska "Khan", z pôvodného priezviska "Khantatat".

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Conception (1991-1998)[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdií operného spevu sa Khan pridal k Nórskej progresívnej kapele Conception po tom, ako predošlý spevák kapelu opustil v roku 1991. Bol vybraný na základe konkurzu, v ktorom sa uchádzalo viacero spevákov. Kapela vydala niekoľko albumov než sa v roku 1998 rozpadla, rok po tom, ako sa Roy pridal k skupine Kamelot. V roku 2005 sa Khan znova ku Conception pripojil a hrali na festivale 2005 American Prog Metal Festival. Po skončení festivalu sa Roy plne venoval skupine Kamelot.

Dňa 30. apríla kapela Conception oznámila svoj reunion na čele s Royom Khanom[1]. Ich nové EP bolo vydané na jeseň roku 2018.

Kamelot (1997-2011)[upraviť | upraviť zdroj]

Po tom, ako Mark Vanderbilt opustil Kamelot v 1998, ostatní členovia kapely Kamelot zobrali Roya Khana na zoskok z lietadla aby sa im ukázal, a predviedol svoje schopnosti. O jeho prijatí sa dlho nediskutovalo, pretože talent, ktorým Khan disponuje, hľadá nejedná kapela. Odvtedy spolupracoval na drvivej väčšine piesní kapely, spolu so spoluzakladateľom a gitaristom Thomasom Youngbloodom. Roy ukončil pôsobenie v Kamelote v roku 2011 z osobných dôvodov.

Odchod a návrat (2011-2018)[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2010 kapela Kamelot oznámila, že Roy sa nezúčastní prvej časti tour na podporu albumu "Poetry for the Poisoned" z dôvodu ochorenia[2] a neskôr turné odložila, aby mal Roy možnosť sa zotaviť.[3].

Po rôznych špekuláciách medzi fanúšikmi a médiami o tom, že Roy je vážne chorý alebo opustil kapelu, samotný Khan oznámil svoj odchod z kapely na svojom blogu dňa 21. apríla 2011, ktoré o deň neskôr potvrdila vlastným oznámením aj kapela Kamelot. Thomas Youngblood napísal, že Roy mal dostatok času na to aby vykonal rozhodnutie, ktoré kapela rešpektovala. [4] Kapela naďalej pokračovala vo svojom turné so spevákom Fabiom Lionem z kapely Rhapsody of Fire, pričom za jeho plnohodnotnú náhradu bol o rok neskôr zvolený Tommy Karevik.[5][6]

V interview roku 2014 s lokálnym nórskym médiom Khan poodkryl detaily svojho odchodu. Dôvodom boli syndróm vyhorenia a prepracovanosť. Kapelu sa rozhodol opustiť pred tour roku 2010 aby uprednostnil svoje zdravie a rodinu.[7]

Po svojom odchode sa Roy zapojil do pôsobenia v miestnom kostole Moss Frikirke Moss, Nórsko. V roku 2013 boli na online fan page zverejnené fotografie a videozáznam z jeho vystúpenia v kostole s piesňou "You Raise Me Up". Tieto boli neskôr stiahnuté na jeho vlastnú žiadosť, pretože nechcel lákať na seba príliš veľa pozornosti. V krátkom vyjadrení pre fan page uviedol, že má stále rád metalovú hudbu a poprel zvesti o možnom gospelovom CD, tvrdiac že sa k hudbe v "blízkej budúcnosti" neplánuje vrátiť.V kostole pracoval ako poradca a vychovávateľ mládeže do septembra 2016.[8]

Dňa 1. apríla 2018 Roy vydal prostredníctvom kanála YouTube pieseň s názvom "For All", ktorá mnoho fanúšikov presvedčila o tom, že sa chystá jeho očakávaný návrat k hudbe.[9] Tieto špekulácie sa neskôr potvrdili o pár týždňov neskôr, keď kapela Conception oznámila svoj reunion s Royom Khanom ako hlavným spevákom.[10]

Roy Khan

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Conception[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Kamelot[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Záznamy koncertov - CD[upraviť | upraviť zdroj]

Záznamy koncertov - DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Hosťovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Roy Khan

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Former KAMELOT Singer ROY KHAN Is Back With Reunited CONCEPTION; New EP Due This Fall. BLABBERMOUTH.NET, 2018-04-30. Dostupné online [cit. 2018-10-07]. (po anglicky)
 2. <http://www.kamelot.com/site/kamelot-singer-falls-ill-north-american-tour-to-go-on/>
 3. http://www.kamelot.com/site/kamelot-postpone-full-north-american-tour/
 4. http://www.myspace.com/roykhanofficial/blog/542719606
 5. http://www.kamelot.com/site/us-shows-announced-singer-update/
 6. http://www.kamelot.com/site/news/kamelot-statement/
 7. Østlendingen, 19.04.2014
 8. What Happened To Roy Khan After Leaving The Band [online]. Metal Bell, September 8, 2014. Dostupné online.
 9. Former KAMELOT Singer ROY KHAN Releases First-Ever Solo Song, 'For All' [online]. Blabbermouth, April 2, 2018, [cit. 2018-04-02]. Dostupné online.
 10. Official Facebook announcement
 11. http://www.freecovers.net/view/6/63b78df7aca7ef9bf669d4a88080feb8/Victory_-_Voiceprint_%281994%29-inside.html

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]