Kamelot (metalová skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kamelot
Kamelot live in Pratteln 2009.jpg
Základné informácie
Pôvod USA, Florida
Žáner(-re) Power metal
Symfonický metal
Progresívny metal
Pôsobenie 1991 – súčasnosť
Vydavateľstvá Steamhammer, SPV
Webstránka kamelot.com
Členovia skupiny:
Tommy Karevik
Thomas Youngblood
Sean Tibbetts
Casey Grillo
Oliver Palotai
Bývalí členovia
Mark Vanderbilt
Richard Warner
David Pavlicko
Glenn Barry
Roy Khan

Kamelot je skupina zo Spojených štátov amerických, presnejšie z Tampy na Floride. Do svojej hudby vkladá veľa prvkov zo symfonického a progresívneho metalu. Skupinu založili Thomas Youngblood a Richard Warner v roku 1991. Nórsky spevák Roy Khan sa aktívne podieľal od albumu Siége Perilous, a odvtedy je spolutvorcom textov kapely spolu s gitaristom Thomasom Youngbloodom.

História skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Po založení skupiny v roku 1991 sa skupiny ujalo vydavateľstvo Noise Records už v roku 1994, vďaka ktorému mohli vydať svoj hudobný debut, album Eternity, v nasledujúcom roku 1995. Ďalší album Dominion, bol vydaný roku 1997. Neskôr v tom istom roku boli bubeník a spoluzakladateľ skupiny Richard Warner a spevák Mark Vanderbilt, nahradení novými členmi, bubeníkom Caseym Grillom a spevákom Royom Khanom. S čerstvými posilami vydala skupina v poradí už svoj tretí štúdiový album Siege Perilous, v roku 1998. Po vydaní albumu skupina usporiadala Európske turné, pričom po jeho skončení sa vrátili do štúdia vo Wolfsburgu, nahrávať v poradí už svoj štvrtý štúdiový album The Fourth Legacy.

Leto roku 2000 prinieslo Európske turné, pod názvom "New Allegiance Tour", ktoré sa konalo v krajinách ako sú Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, Belgicko, Taliansko, Grécko a Španielsko. Vďaka tomuto turné bolo skupine umožnené vydať svoj prvý živý album The Expedition. O pár mesiacov neskôr vydal Kamelot ďalší štúdiový album Karma. Ich šiesty štúdiový album bol vydaný roku 2003 a volal sa Epica. Skupina sa následne vydala na ďalšie Európske a Japonské turné. V roku 2005 vydala skupina svoj zatiaľ najúspešnejší a kritikou najviac akceptovaný album – The Black Halo. Albumy Epica a The Black Halo sú založené na diele Johanna Wolfganga Goetheho, o doktorovi Faustovi, opisujúc človeka, ktorý zapredal svoju dušu diablovi.

V roku 2005 boli taktiež natočené prvé videoklipy skupiny vôbec, k skladbám "The Haunting (Somewhere in Time)" a "March of Mephisto", pričom obe piesne pochádzajú z albumu The Black Halo. 5. Októbra 2005 sa k skupine pridal Oliver Palotai ako piaty člen hrajúci na klávesy.

Kamelot usporiadali ďalšie turné, no pre tentoraz sa mohlo pyšniť názvom „celosvetové turné“ (Európa, Japonsko, USA a Brazília). 11. Februára 2006 natočil hudobný režisér Patric Ullaeus (režíroval aj vyššie spomínané klipy od Kamelotu) záznam z koncertu, ktorý sa konal v Nórskom meste Oslo, v Rockefeller Music Hall. Dostal názov One Cold Winter's Night

Na jeseň roku 2006 sa skupina vrátila do Wolfsburgu, aby nahrala svoj dosiaľ posledný album Ghost Opera. Z tohto albumu boli zatiaľ vybrané tri piesne, ktorým sa dostala tá česť natočiť k nim klip, ide o piesne : "Ghost Opera", "The Human Stain" a "Rule the World". Nové vydanie albumu, alebo skôr reedícia bola vydaná pod názvom : "Ghost Opera – The Second Coming", ktorá bola vydaná nie dlho po svojom predchodcovi. Reedícia sa skladá z dvoch diskov a obsahuje: kompletný playlist z albumu Ghost opera + bonusová pieseň "Season's End" – CD1, rôzne nahrávky z koncertov a remixy piesní z pôvodného albumu.

V januári 2009 začal Kamelot pracovať na ich deviatom štúdiovom albume na chate v Nórsku. V decembri 2009 Thomas Youngblood oznámil, že basgitarista Glenn Barry oficiálne opúšťa kapelu z rodinných dôvodov. Vystriedal ho basgitarista Sean Tibbets, ktorý patrí medzi zakladajúcich členov skupiny Kamelot. 27 januára 2010 skupina uviedla názvy troch piesni z ich pripravovaného albumu.

22.4.2011 skupina Kamelot vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila odchod Roya Khana zo skupiny. Dôvodom je jeho zdravotný stav, kvôli ktorému sa nezúčastnil ani svetového turné, na ktorom ho zaskočil spevák skupiny Rhapsody Of Fire.

Zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Timeline[upraviť | upraviť zdroj]

DIskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Reedície[upraviť | upraviť zdroj]

Záznamy koncertov – CD[upraviť | upraviť zdroj]

Záznamy z koncertov – DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Videoklipy[upraviť | upraviť zdroj]

  • „The Haunting“ (featuring Simone Simons) (2005)
  • „March of Mephisto“ (featuring Shagrath & Jens Johansson) (2005)
  • „Ghost Opera“ (2007)
  • „The Human Stain“ (2007)
  • „Rule the World“ (2008)
  • „Love You to Death“ (2009)
  • „The Great Pandemonium“ (2010)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]