Ságy z Midkémie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ságy z Midkémie sú súbor Fantasy kníh od R. E. Feista. Príbeh sa odohráva na svete Midkémia, planéte s tromi mesiacmi.

Odohráva sa to v dobe zhruba nášho stredoveku, bojuje sa tu s mečmi a lukmi.

Dejiny midkémie[upraviť | upraviť zdroj]

Trhlinové vojny[upraviť | upraviť zdroj]

Z planéty Kelewan vtrhlo do Ostrovného Kráľovstva vojsko Tsuranov. Tieto armády sú obrovské a nedajú sa zastaviť. Nakoniec sa ich za pomocí mága Puga a Macrosa podarí vyhnať a uzavrieť trhlinu. Trhlinu znovu otvoria, ale zistia ze z trhliny vychádza ešte horšie zlo. Sú to starobylí obyvatelia Midkémie Valheru. Znovu pomocou Puga, Macrosa a Tomasa sa podarí nebezpečenstvo zahnať.

Vojny mágov[upraviť | upraviť zdroj]

V Ostrovnom kráľovstve vládne kráľ Lyam. V Krondore, hlavnom meste západnej časti Ostrovného kráľovstva vládne princ Arutha. Všetky pokusy susedov dobyť ostrovné kráľovstvo zlyhali na Aruthovej vojenskej a štátnickej genialite, Tsurani sa stiahli a uzavreli aj mierovú zmluvu o priateľstve, Cisárstvo Veľká Kesh sa so škrípajúcimi zubami vzdalo všetkých vojenských pokusov, rozdrvení boli aj armády Moredhel. Začala sa kariéra bývalého zlodeja Jimmyho dlhoprstého, ktorý sa neskôr vypracoval až na vojvodu z Krondoru. Je to relatívne pokojné obdobie ale… V meste Krondor a ostatných mestách kráľovstva sa v miestnom podsvetí začína rozliezať záhadný Plazivec. Nikto nevie kto to je ale jeho moc rastie. Spolu s ním sa snaží vyvolať chaos šialený mág Sidi.

Veľmi rozsiahla časť.

Knihy:

Hadie vojny[upraviť | upraviť zdroj]

Na vzdialenom kontinente Novindus zhromažďujú pantatiánski hadí kňazi vod vládou Smaragdovej kráľovny obrovskú armádu, aby sa preplavili do Ostrovného kráľovstva a dobyli mesto mesto duchov Sethanon. Na to musia predtým dobyť Novindus. Pomáhajú im pritom dračí jazdci, ktorých vyhnali z ich rodnej planéty démoni Mantrecoe. Miestne kráľovstvá na Novinduse padajú jedno za druhým. Špeciálna jednotka Krvaví orli vyslaná Aruthom sa snaží spomaliť nástup tejto armády a podpáli lodenice v Maharte. Tým získajú niekoľko rokov času. Arutha zatiaľ buduje armádu ale medzitým zomrie a po ňom nastúpi jeho syn Nicholas. Ten spolu s vojvodom z Krondoru Jimmy Dlhoprstým pokračuje v prípravách na obranu. Nakoniec hadia kráľovná a démon Jakan spolu s pantatiáncami padnú, ale mesto Krondor je zničené a kráľovstvo oslabené, to využije generál Fadawah, veliteľ zvyškov armád Smaragdovej kráľovnej a obsadí nebránený sever Trpkého mora a vyhlási sa tam za kráľa. Z juhu napochoduje armáda cisárstva Veľká Kesh a oblieha Krondor (znovu ho začali stavať).

Knihy:

Konkláve tieňov[upraviť | upraviť zdroj]

Talwin Hawk z horského národa Orosini sa vybral na skúšku dospelosti pri ktorej mal získať svoje meno. Po návrate do dediny zistí že bola prepadnutá a skoro úplne vyvraždená. Zapojí sa do boja ktorý ešte celkom neskončil ale bol ťažko zranený. V takomto stave ho našli muži hostinského a kupca Kendricka a ujali sa ho. Stane sa kuchárom v jeho hostinci (ktorý je zároveň obchodnou pevnosťou).

Neskôr sa dozvie že je jediný kto prežil zo svojho národa a že dedinu vyvraždili vojaci vojvodu Gašpara Olaského v rámci strategického vyčisťovania ciest pre plánovaný útok proti vojvodstvu Farinda. Rozhodol sa stať žoldnierom a neskôr sa pomstiť.

Knihy:

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Úvod[upraviť | upraviť zdroj]

Planéta midkémia sa delí na niekoľko kontinentov, z ktorých najväčšie sú:

  • Midkémia - najväčší, tu sa odohráva najviac kníh
  • Novindus - obrovský zhruba trojuholník s dĺžkou strán asi 4 000 km.

Midkémia[upraviť | upraviť zdroj]

Rozdeliť sa dá zhruba takto:

Na juhu leží obrovské cisárstvo Veľká Kesh, na severe Ostrovné Kráľovstvo, ktoré ale nezaberá celý sever, ale na východe sú východné kniežatstvá a na sever zem Moredhelov.

Ostrovné Kráľovstvo a Veľká Kesh sa pevninovo stýkajú len v pomerne úzkom prechode (Údolie Snov), ktorý je zo západu ohraničený Trpkým Morom a zo západu obrovským Morom Kráľovstiev, v ktorom leží veľké ostrovné Kráľovstvo Roldem.

Národy[upraviť | upraviť zdroj]

Národy prakticky okopíroval Feist z našej reality:

  • Ostrovné kráľovstvo - Angličania (najviac), Nemci, Francúzi
  • Veľká Kesh - jadro je Byzancia, severné národy sú skôr ako arabskí nomádi
  • Queg - Taliansko
  • Roldem a Olasko Kombinácia Východnej Európy a Ruska - mená sú poľské, ruské, české atď. kultúra skôr poľská (z doby pána Wolodyjovského)
  • Isalan - Čína
  • Tsurani - Japonsko
  • Novindus - India