Preskočiť na obsah

Sám doma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sám doma
Originálny názov Home Alone
Žáner komédia
Dĺžka 103 minút
Pôvodný jazyk angličtina
Dátum uvedenia USA 16. november 1990
Spoločnosť 20th Century Fox
Rozpočet 15 000 000 dolárov (odhad)
Filmový štáb
Scenár John Hughes
Produkcia John Hughes
Hudba John Williams
Kamera Julio Macat
Strih Raja Gosnell
Herecké obsadenie
Postupnosť
Nasledujúci Sám doma 2- Stratený v New Yorku
Ďalšie odkazy
IMDb
Herec Macaulay Culkin, ktorý stvárnil hlavnú úlohu Kevina McCallistera
Dom, pri ktorom sa natáčali exteriérové scény filmu, známy ako dom, v ktorom Kevin zostal cez Vianoce sám

Sám doma (orig. Home Alone) je americký rodinný vianočný film nakrútený v roku 1990 režisérom Chrisom Columbom. John Williams bol za film nominovaný na Oscara za najlepšiu hudbu za skladbu „Somewhere In My Memory“.

Hlavná postava filmu, malý Kevin McCallister (Macaulay Culkin), je zhodou nešťastných náhod nútený sám sa postaviť dvojici zlodejov a ochrániť pred nimi vlastný dom.

Pokračovaním filmu je Sám doma 2.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film začína, keď sa mnohopočetná rodina McCallisterovcov chystá na vianočný výlet do Paríža. V dome je prítomný tiež zlodej Harry, ktorý sa vydáva za policajta, aby zistil podrobnosti o rodine, ktorú chce olúpiť. Donášková služba dovezie rodine pizzu na večeru. Kevin sa o ňu poháda so svojim bratom Buzzom a je poslaný do najvyššieho poschodia domu spať. Je naštvaný na svoju rodinu, a tak si praje, aby už naveky zmizla.

Cez noc prestane ísť elektrina, vypnú sa elektrické budíky, a tak rodina zaspí. Ponáhľa sa preto na letisko a Kevina zabudne doma. Pri počítání detí je namiesto Kevina totižto započítaný syn susedov, ktorý sa prišiel na odjazd pozrieť. Kevin si myslí, že rodinu nechal zmiznúť svojím prianím. Je nadšený, a tak začne doma robiť veci, ktoré má normálne zakázané - pozerá detektívku, skáče po posteli a pod. Jeho matka Kate v lietadle povie Kevinovmu otcovi Peterovi, že má pocit, ako keby niečo zabudla. Krátko potom si uvedomí, že zabudli na Kevina.

Medzitým začne Harry so svojím parťákom Marvom lúpiť domy v okolí McCallisterovcov, až sa konečne zameria na ich dom. Kevin ale vidí ich tiene a od lúpeže ich odradí tým, že rozsvieti v dome svetlá. Sám sa zo strachu schová pod posteľ. Potom vybehne pred dom a začne kričať, že už sa ničoho nebojí. Vtom ale príde sused, starý Marley, o ktorom Kevinovi rozprával Buzz. Marley mal zabiť celú svoju rodinu s polovicou ulice lopatou na sneh. Kevin sa zľakne a utečie.

Na druhý deň Kevin neúmyslne ukradne v obchode kefku na zuby a cestou späť ho skoro zrazí dodávka Harryho a Marva. Harry mu povie, aby si dával pozor a usmeje sa naňho a Kevin si všimne jeho zlatý zub, zľakne sa a utečie. Zlodeji ho chvíľu sledujú a Kevin sa ich zbaví až pri kostole. Na ďalší deň ráno sa znovu rozhodnú vylúpiť dom McCallisterovcov, ale Kevin pustí video, na ktorom muž zabije iného. Marv, ktorý išiel na obhliadku domu, uverí, že sa to vo vyhliadnutom dome skutočne stalo, a znovu odídu.

Medzitým sa Kevinova matka snaží dostať späť do Spojených štátov. Zvyšok rodiny čaká na let za dva dni, ale Kate odletí do Dallasu, potom do Scrantonu, odkiaľ ale do Chicaga, kde rodina býva, nič neletí. Pomôže jej skupina hudobníkov, ktorí si požičajú auto a idú smerom na Chicago.

V Chicagu sa Harry dovtípi, že je Kevin doma sám, a tak sa rozhodnú dom vylúpiť. Kevin ale započuje ich rozhovor, a tak sa na zlodejov pripraví. V kostole sa medzitým spriatelí s Marleym a prestane sa ho báť.

O deviatej hodine prídu Harry a Marv k domu a hovoria ku Kevinovi cez dvere: Je tu Dedo Mráz, a jeho pomocník. Buď dobrý chlapček a otvor nám dvere. Kevin na nich niekoľkrát vystrelí vzduchovkou a zlodeji sa tak rozhodnú zmeniť plán. Marv sa rozhodne prejsť pivnicou, ale šmykne sa na schodoch, na ktoré Kevin vylial vodu, potom mu spadne na hlavu žehlička. Harry sa rozhodne vojsť cez hlavný vchod, ale tiež sa šmykne a potom si spáli ruku o kľučku, ktorú nechal Kevin rozžeraviť. Neskôr si vďaka ďalšej Kevinovej pasci spáli hlavu.

Po niekoľkých ďalších nástrahách sa nakoniec obaja lupiči do domu dostanú. Chvíľu Kevina prenásledujú po dome, nechávajú sa znovu prekabátiť. Kevin im utečie na poschodie, zavolá políciu a potom utečie cez natiahnuté lano do svojho domu na strome. Harry a Marv si lano neskôr všimnú a všimnú si aj Kevina v domčeku na strome. Lupiči sa rozhodnú po lane preliezť, ale Kevin ho prestrihne, keď sa dostanú dostatočne ďaleko, a zlodeji tak spadnú na zem.

Kevin potom začne utekať do domu susedov, ktorý už vylúpili a Marv ho vytopil, ale Harry s Marvom ho chytia a chcú mu oplatiť všetko, čo on urobil im. Vtom sa ale objaví Marley a oboch ovalí lopatou na sneh a Kevina oslobodí. Potom príde polícia a oboch lupičov zatkne. Kevin potom ide do spálne rodičov a modlí sa za to, aby sa mu rodina vrátila.

Keď sa ráno Kevin prebudí, ihneď beží dole pozrieť sa, či sa modlitba splnila. Nesplnila. Ale chvíľu potom zastaví pred domom dodávka, ktorou príde Kevinova matka. Obaja sa radujú, že sa znovu vidia. Krátko na to príde zvyšok rodiny. Kevin im nepovie, čo sa stalo predchádzajúcu noc. Film končí, keď Buzz na Kevina zavolá, čo robil v jeho izbe, a Kevin utečie.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sám doma na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).