SN 1572

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

SN 1572 (iné názvy: Supernova 1572, Tychova hviezda, Tychova nova) bola supernova v súhvezdí Kasiopeja, jedna z mála supernov viditeľných voľným okom. Všeobecne sa hovorí, že ako prvý ju objavil Tycho Brahe 11. novembra. V čase objavu bola jasnejšia ako Venuša. V maxime svojej jasnosti dosiahla jasnosť -4,1 mag. V marci 1574 sa jej jasnosť znížila pod hranicu viditeľnosti voľným okom. Bola známa pod menom „cudzia hviezda“, či „hviezda-pútnik“. Svoje terajšie meno dostala až o dve storočia neskôr.

Jej skutočným objaviteľom bol pravdepodobne Wolfgang Schuler, ktorý ju zbadal už 6. novembra, taktiež aj Talian Francesco Maurolico si ju všimol skôr než Brahe.

Zvyšok supernovy objavili vedci obsluhujúci ďalekohľad na Mount Palomare v 60. rokoch 20. storočia. Pri výbuchu išlo pravdepodobne o supernovu typu Ia. Biely trpaslík prijíma hmotu od svojho sprievodcu, zväčša hviezdneho obra, keď však presiahne Chandrasekharovu medzu nasleduje výbuch. Tento druh supernovy obyčajne nevytvorí takú obálku ako supernovy typu II (napríklad SN 1054). Zvyškový plyn uniká od miesta výbuchu rýchlosťou 9 000 km/s.

V októbri 2004 vyšiel článok v časopise Nature, ktorý ohlasoval objav hviezdy typu G2, podobnej nášmu Slnku, ktorá bola pravdepodobne oným spoločníkom bieleho trpaslíka. Výskum, publikovaný v marci nasledujúceho roku, odhalil ďalšie detaily o tejto hviezde: dostala označenie Tycho G, pred výbuchom patrila k hviezdam hlavnej postupnosti alebo podobrom, výbuch však odstránil hmotu z vonkajších vrstiev hviezdy, čím sa znížila jej hmotnosť. Rýchlosť hviezdy je asi 136 km/s, viac ako 40× rýchlejšie než susedné hviezdy, čo je najsilnejší dôkaz toho, že bola spoločníkom hviezdy, ktorá vybuchla.

SN 1572 sa spája s rádiovým zdrojom G.120·1+1·4. Jeho zdanlivý priemer je 3,7 uhlovej minúty a leží približne 7 500 svetelných rokov od Zeme.