Sabaton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sabaton

Základné informácie
Pôvod Švédsko
Žáner(-re) power metal[1]
Pôsobenie 1999 – súčasnosť
Webstránka http://www.sabaton.net/
Členovia skupiny
Joakim Brodén, Hannes Van Dahl, Pär Sundström, Chris Rörland, Tommy Johansson
Bývalí členovia
Daniel Mullback, Daniel Mÿhr, Oskar Montelius, Rickard Sundén, Thobbe Englund

Sabaton je švédska power metalová hudobná skupina založená v roku 1999 v meste Falun. Debutový album Primo Victoria vydala v roku 2005 v zložení, ktoré vydržalo ďalších sedem rokov; Joakim Brodén (spev, klávesy), Pär Sundström (basová gitara), Daniel Mullback (bicia súprava), Rikard SundénOskar Montelius (obaja gitara). Po debute nasledovalo deväť štúdiových dosiek, vrátane doposiaľ poslednej The War to End All Wars (2022). Od albumu Coat of Arms (2010) sa Sabaton pravidelne umiestňuje na popredných priečkach európskych rebríčkov predajnosti. V rámci propagácie albumov absolvujú dlhé koncertné turné v roli hlavnej kapely takmer po celej Európě, Amerike a v niektorých ázijských krajinách. Práve tieto turné boli hlavným dôvodom odchodu väčšiny členov v roku 2012, tí totiž chceli tráviť viacej času s rodinami. Zato BrodénSundström sa chceli skupine venovať naplno, preto došlo k rozpadu, po ktorom táto dvojica pokračuje s novými členmi.

Hlavným motívom textov, ktoré skladá Brodén so Sundströmom, je vojna, druhá svetová vojna (predovšetkým prvé albumy skupiny) či skoršie historické bitky. Kvôli tomu bola skupina niekoľkokrát obvinená z propagácie nacizmu, podľa Brodéna sa ale jedná iba o rozprávanie príbehov a kapela sa dištancuje od akejkoľvek politickej či ideologickej propagandy. Brodén, ktorý je z matkinej strany polovičným Čechom a má český pas, napísal so Sundströmom niektoré texty aj o českej histórii; v piesni „Aces in Exile“ zmieňuje československých pilotov počas bitky o Britániu, skladba „1648“ pojednáva o švédskom obliehání Prahy a v „Far from the Fame“ spieva o československom maršálovi Karolovi Janouškovi. Piesne skupiny sú písané v angličtine, jedinú výnimku tvorí album Carolus Rex (2012), ktorý bol vydaný v anglickej a švédskej verzii, a niektoré bonusové skladby.

Hudobný štýl skupiny je prevažne power metal kombinovaný s heavy metalom, ktoré tvoria charakteristický zvuk Sabatonu. Na ten má vplyv aj Brodén so svojim hrubým hlasom a neanglicky tvrdým vyslovovaním hlásky „r“. Takmer od začiatku kariéry Sabaton spolupracovali s producentom Petrom Tägtgrenom, ktorý mal vplyv na silu ich bicej súpravy. Zmena nastala v roku 2018 pri nahrávaní albumu The Great War, keď skupina oslovila Jonasa Kjellgrena. Management si skupina zaisťuje sama, respektíve sa oň stará ich basgitarista Sundström, čím sa Sabaton liši od mnohých iných hudobných skupín, ktoré si na túto prácu obvykle najímajú externé firmy.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky

Skupina vznikla v roku 1999. Po prvých pesničkách nahraných v štúdiu Peter Tägtgrena skupinu kontaktovalo niekoľko nahrávacích spoločností. Skupina sa rozhodla pripojiť k talianskemu Underground symphony. S ktorým oficiálne vydali promo CD Fist For Fight.Toto promo bolo spojenie dvoch demo pások, nahraných v rokoch 1999 až 2000 so zámerom propagovať blížiace sa ďalšie piesne a albumy.

V roku 2002 nahrali nový album. Očakávalo sa, že Metalizer bude nahraný v Underground symphony ako debutové album Sabatonu. Ale po dvoch rokoch čakania, počas ktorých skupina koncertovala po Švédku bolo od toho upustené.

Primo Victoria

Skupina sa vrátila s druhým albumom nazvaným Primo Victoria. Dohadovali sa s mnohými nahrávacími štúdiami a nakoniec sa pripojili k Black Lodge Studios. Začiatkom roku 2005 sa k skupine pridal hráč na klávesoch Daniel Myhr, ktorý mal pomôcť Joakimovi ktorý vtedy spieval a hral na klávesy.

Attero Dominatus

Tretí album skupiny nazvaný Attero Dominatus pokračoval motívom vojny, napríklad pesničkou "Back in Control" , ktorá rozpráva príbeh o bojoch na Falklandských ostrovoch medzi Argentínou a Spojeným kráľovstvom. Alebo song "Attero Dominatus" , o dobývaní Berlína ku koncu vojny v Európe.

Metalizer

V marci 2007, Sabaton vydal album Metalizer ako dvojdisk spolu s Fist For Fight ktorý zahrnoval aj predtým nevydanú pesničku "Birds Of War".

The Art of War

V nadväznosti na album Metalizer, v máji 2008 Sabaton vydal štvrtý album The Art of War, inšpirovaný knihou Umenie vojny čínskeho autora Sun-c’. Rozhodnutie založiť album na tejto knihe vzišlo z 2000-ceho výročia od jej napísania. A ľudia dosiahli veľký pokrok v technológií zbraní, ale vojnové taktiky platia v podstate rovnako ... Album obsahuje singlovky "Cliffs of Gallipoli" a "Ghost Division".

V septembri 2008 bolo oznámené, že Sabaton vystúpi na festivale ProgPowerUSA X v Atlante v USA. Taktiež Sabaton bola prvá potrvdená skupina na festivale Bloodstock '09 v meste Derby v Anglicku. Okrem toho Sabaton vyrazil na Európske turné ako predkpapela skupiny HammerFall. Dokonca zavítali aj na Slovensko (18.04.2009 v Žiari nad Hronom a 19.4.2009 v Košiciach ) Po ich vystúpení na Bloodstocku, sa skupina pridala ku skupine DragonForce s ktorou do konca roku 2009 absolvovali 18 koncertov po celej Veľkej Británií.

Coat of Arms

Skupina dúfala v nahranie nového albumu v októbri no turné s DragonForce sa pretiahlo a nový album bol oznámený až 23. decembra 2009. Coat od Arms pokračuje v témach vojny najmä Druhej svetovej. Link na Youtube na prvé video s logom a prvým songom, Sabaton uverejnil na stránke 21, mája 2010. Prvý klip ku songu "Uprising" (o Varšavskom povstaní) bol vydaný 1. Augusta 2010. Sabaton k tomuto albumu pridal Európske turné, počas ktorého opäť zavítal na Slovensko.

Re-Armed editions

Vydané 24. septembra 2010, obsahuje nové bonusové skladby. Primo Victoria Attero Dominatus Metalizer The Art of War

Carolus Rex

31. marca 2012 spevák Joakim potvrdil špekulácie o rozdelení skupiny. Gitaristi Oskar Montelius a Rikard Sundén, bubeník Daniel Mulback a hráč na klávesoch Daniel Mÿhr sa oddelili zo vtedy neuvedených dôvodov. Založili novú skupinu Civil War so spevákom Patrikom Johanssonom a basigitaristom Stefanom Erikssonom

Na turné sa k skupine pripojili Chris Rörland a Thobbe Englund ako gitaristi, a bubeník Robban Bäck. Bez hráča na klávesy Sabaton počas koncertu ako náhradu používal nahrávky.

Prvá skladba "Carolus Rex" albumu Carolus Rex bola vydaná 4. apríla 2012. Skladba bola vydaná ako v angličtine tak aj vo Švédskom jazyku a bolo ju celosvetovo možné stiahnuť z iTunes 8. apríla 2012. Spolu s vidaním tejto skladby prišlo oznámenie o svetovom turné - The Swedish Empire Tour, v novej zostave. A taktiež ako po iné roky zavítali na Slovensko - Snina Open Air 2012

Album ako celok bol vydaný 22. mája 2012 v USA a Švédsku a 25. mája v Európe. Album je v Anglickom a Švédskom jazyku.

V novembri 2012 sa bubeník Robban Bäck rozhodol dať si pauzu od koncertovania, pretože sa stal otcom, nahradil ho Snowy Shaw.

Heroes

V januári 2014, skupina oznámila vydanie nového albumu Heroes.

The Last Stand

Album vyšiel 19. augusta 2016. Bolo to ich ôsme štúdiové album.

The Great War

Deviate štúdiové album vyšlo 19. júla 2019. Album sa tentokrát zameriava na udalosti Veľkej vojny alebo Prvej svetovej vojny.

The War To End All Wars

Desiate štúdiové album skupiny vyšlo 4. marca 2022 a opäť sa zameriava na udalosti Prvej svetovej vojny.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Fist For Fight
 • Primo Victoria
 • Attero Dominatus
 • Metalizer
 • The Art of War
 • Coat of Arms]
 • Re-Armed editions
 • Carolus Rex
 • Heroes
 • The Last Stand
 • The Great War
 • The War To End All Wars

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Sabaton

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]