Salála

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Sálala je významný prístav a druhé najvýznamnejšie mesto Ománu. Zároveň je hlavným mestom oblasti Dafár, ktorý sa nachádza na juhu krajiny na pobreží Arabského mora. V roku 2022 tu žilo asi 440 tisíc obyvateľov. Blízko mesta sa nachádza rovnomenné letisko.

Salála je dôležitý uzol námornej dopravy, medzi prístavmi kontajnerovej dopravy jej patrí 46. miesto na svete.[1] Tunajšie medzinárodné letisko je druhé najväčšie v krajine. Air Arabia, Air India Express, Qatar Airways a ďalšie tri aerolínie prevádzkujú tunajšie lety. Dlho plánovaná železnica si kladie za cieľ viac prepojiť štáty GCC, tiež v úseku medzi Salálou a Suhárom na severe krajiny.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Horská oblasť severne od Salály počas obdobia charif

Pobrežie a hory okolo Salály (Salalah) sú spoločne s malou priľahlou časťou susedného Jemenu jediným miestom Arabského polostrova, kam zasahujú juhozápadné monzúny. Medzi júlom a septembrom sú monzúny zdrojom zrážok, ktoré zavlažujú celú oblasť a dávajú jej, pre Arábiu netypickú, zelenú farbu vegetácie. Počas tohto obdobia dažďov, nazývaného Charif (rovnaký názov má aj každoročne v tejto dobe organizovaný festival, počas ktorého sa mesto stáva vyhľadávaným turistickým strediskom), spadne v Salále asi 55 mm a v okolitých horách viac ako 200 mm zrážok.[2] Relatívna vlhkosť vzduchu stúpa v celej oblasti z 50 na 85 %.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľa prístavu má svoje miesto v miestnej ekonomike aj petrochemický priemysel.

Ťažba a spracovanie ropy (Omanoil), stavebný priemysel (výroba resp.spracovanie cementu a sádry), turizmus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Top 50 World Container Ports [online]. [Cit. 2021-06-30]. Dostupné online. Archivované 2013-08-27 z originálu. (anglicky)
  2. http://www.whatwecanoffer.com/Khareef.htm

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Salála

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Salála na českej Wikipédii.