Arabské more

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Arabské more

Arabské more (arabs. بحر العرب Bahr al-Arab, perzs. دریای عرب Darjá-je Arab, urds. بحیرہ عرب Bahíra Arab, angl. Arabian Sea, hinds. अरब सागर Araba ságara, gudžaráts. અરબ સાગર Araba ságar) je more v severnej časti Indického oceánu. Zaberá plochu 3,832 mil. km² a dosahuje max. hĺbku 800 m. Teplota vrchných vrstiev vody je 22-28 °C, priemerná slanosť 35-36 ‰.

Zaberá severozápadnú časť Indického oceánu, rozprestiera sa medzi polostrovmi Predná India na východe, Arabský a Somálsky polostrov na západe. Obmýva pobrežie Indie, Pakistanu, Iránu, Spojených arabských emirátov, Ománu, Jemenu, Džibutska, Eritrei a Somálska.

Najväčšie zálivyAdenský, Ománsky, Perzský, Kačchský a Kambatský. Najvýznamnejšie rieky ústia vo východnej a severnej časti: Indus, Šat al-Arab, Narmada, Tapti. S Červeným morom ho spája prieliv Báb el-Mandáb, s Perzským zálivom Hormuzský prieliv. Na východe obmýva Malabarské pobrežie. Najväčším ostrovom je Sokotra.

Na pobreží ležia viaceré prístavné mestá: Aden, Maskat, Bandar-e-Abbás, Karáčí, Surat, Bombaj, Mangalore, Kalikat, Kočin, Trivandrum a iné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT Zdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok