Andamanské more

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Andamanské more

Andamanské more je okrajové more v severovýchodnej časti Indického oceánu. Rozprestiera sa medzi polostrovom Zadná India na severovýchode a severe, Malajským polostrovom na východe, súostroviami Andamany a Nikobary na západe a severným pobrežím Sumatry na juhu.

Najväčším zálivom je Martabanský záliv, z viacerých ostrovov pri pobreží sú významné Pinang, Langkawi, Bilugyun, súostrovia Mergui a Moscos. Andamanské more obmýva pobrežie Mjanmarska, Thajska, Malajzie, Indonézie a spomenutých súostroví, ktoré prináležia Indii. Najvýznamnejšie rieky ústiace do mora sú Iravadi, Salween a Sittang Myit. Na pobreží ležia prístavné mestá Rangún, Moulmein, Tavoy, Mergui a známe letovisko Phúket.

S Juhočínskym morom ho spája Melacký prieliv, s Bengálskym zálivom prielivy Preparis North Channel a Preparis South Channel.

Cyklón Nargis[upraviť | upraviť zdroj]

V sobotu 2. mája sa prehnal oblasťou v severnej časti mora cyklón Nargis, ktorý najviac zasiahol husto obývané a nízko položené pobrežie Mjanmarska v oblasti delty rieky Iravadi, pričom si vyžiadal približne 100 000 obetí a 1,5 milióna ľudí zostalo bez strechy nad hlavou.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1]
  2. [2]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]