Andamanské more

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Andamanské more
SvetadielÁzia
ŠtátyIndia, Mjanmarsko, Thajsko, Indonézia, Malajzia
Šírka645 km.
Dĺžka1200 km.
Rozloha600 000 km2
Nadradený celokIndický oceán
Max. hĺbka4198 m.
Priem. hĺbka1096 m.
Objem660 000 km3

Andamanské more je okrajové more v severovýchodnej časti Indického oceánu. Rozprestiera sa medzi polostrovom Zadná India na severovýchode a severe, Malajským polostrovom na východe, súostroviami Andamany a Nikobary na západe a severným pobrežím Sumatry na juhu.

Najväčším zálivom je Martabanský záliv, z viacerých ostrovov pri pobreží sú významné Pinang, Langkawi, Bilugyun, súostrovia Mergui a Moscos. Andamanské more obmýva pobrežie Mjanmarska, Thajska, Malajzie, Indonézie a spomenutých súostroví, ktoré prináležia Indii. Najvýznamnejšie rieky ústiace do mora sú Iravadi, Salween a Sittang Myit. Na pobreží ležia prístavné mestá Rangún, Moulmein, Tavoy, Mergui a známe letovisko Phúket.

S Juhočínskym morom ho spája Melacký prieliv, s Bengálskym zálivom prielivy Preparis North Channel a Preparis South Channel.

Cyklón Nargis[upraviť | upraviť zdroj]

V sobotu 2. mája 2008 sa prehnal oblasťou v severnej časti mora cyklón Nargis, ktorý najviac zasiahol husto obývané a nízko položené pobrežie Mjanmarska v oblasti delty rieky Iravadi, pričom si vyžiadal približne 100 000 obetí a 1,5 milióna ľudí zostalo bez strechy nad hlavou.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2008-05-12]. Dostupné online. Archivované 2008-05-13 z originálu.
  2. [1][nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]