Samsung Galaxy S6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Galaxy S6 a Edge

Samsung Galaxy S6 je rad smartfónov vyrobených spoločnosťou Samsung Electronics. Na rozdiel od svojho predchodcu, Samsung Galaxy S5, nebol vydaný ako jediný model, ale boli vydané modely dva - Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge. Tieto dva modely sa od seba líšia tým, že S6 Edge má displej zaguľatený po stranách zariadenia. S6 a S6 Edge boli uvedené 1. marca 2015 na konferencii Samsung Unpacked konajúcej sa pri príležitosti MWC Barcelona. Neskôr bol spoločne s Samsung Galaxy Note 5 tiež uvedený tretí model, Galaxy S6 Edge+.

Celkový dizajn Galaxy S6 vychádza z dizajnu predchádzajúcich modelov. Celková konštrukcia bola však upravená tak, že sa teraz využíva kovový unibody rám a sklenený zadný kryt miesto plastového. Mimo vonkajších zmien Samsung taktiež vyzdvihol vylepšený fotoaparát, zjednodušené užívateľské rozhranie, podporu hlavných štandardov pre bezdrôtové nabíjanie a podporu mobilných platieb vďaka možnosti emulovať magnetickú pásku kreditných kariet.

Telefón dostal prevažne kladné recenzie. Kritici na ňom ocenili vylepšenú kvalitu konštrukcie, displeja, zlepšenie výkonu, fotoaparátu a pod. Naopak ale rozhodnutie Samsungu odobrať možnosť rozšírenia úložiska a výmeny batérie, bolo prijaté dosť negatívne. Cena modelu S6 Edge bola pri vydaní tiež kritizovaná, podľa kritikov model dostatočne nevyužíval svoj zaoblený displej.

Špecifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Hardware[upraviť | upraviť zdroj]

Rad Galaxy S6 využíva 64-bitový Exynos 7 Octa 7420, ktorý sa skladá zo štyroch jadier 2.1 GHz Cortex-A57 a štyroch jadier 1.5 GHz Cortex-A53. Samsung Galaxy S6 a S6 Edge majú 3 GB LPDDR4 RAM, zatiaľ čo S6 Edge+ má 4 GB. Tento procesor je prvý procesor od Samsungu, ktorý využíva 14 nm FinFET výrobný proces, ktorý by mal podľa spoločnosti zlepšiť energetickú účinnosť. Je dostupný vo verziách s úložiskom o veľkosti 32, 64 a 128 GB, ktoré využíva štandardy Universal Flash Storage 2.0. Galaxy S6 a S6 Edge majú 5,1 palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 1440p, zatiaľ čo S6 Edge+ má displej s veľkosťou 5,7 palcov. Displej u S6 Edge a S6 Edge+ je mierne zahnutý pozdĺž oboch dlhších strán telefónu.

Ako svoj zadný fotoaparát využíva Galaxy S6 rovnaký senzor s optickou stabilizáciou obrazu ako Galaxy Note 4. Na rozdiel od tohto modelu však bola clona zmenená na f/1.9. Tiež pribudla možnosť sledovania objektov cez autofokus, real-time HDR a začal byť využívaný senzor srdcového tepu k vypočítavaniu vyváženia bielej. Predný fotoaparát bol upgradovaný na 5 megapixelov s podobnou clonou.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Samsung Galaxy S5 na českej Wikipédii.