Preskočiť na obsah

Sarah Palinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Sarah Palin)
Sarah Palinová
11. guvernérka štátu Aljaška, kandidátka na viceprezidentku Spojených štátov
Sarah Palinová
Sarah Palinová, podpis
4. december 200626. júl 2009
Biografické údaje
Narodenie11. február 1964 (60 rokov)
Sandpoint, Idaho
Politická stranaRepublikánska strana
Rodina
Manžel
Odkazy
Sarah Palinová na sarahpalin.com
Spolupracuj na CommonsSarah Palinová
(multimediálne súbory)

Sarah Louise Palinová (rodená Heath, * 11. februára 1964, Sandpoint, Idaho) je americká republikánska politička, od roku 2006 do roku 2009 guvernérka štátu Aljaška. John McCain, republikánsky kandidát na prezidenta Spojených štátov, ju 29. augusta 2008 oficiálne predstavil ako svoju kandidátku do úradu viceprezidentky Spojených štátov.

Bola prvou ženou a najmladšou osobou na guvernérskom poste v Aljaške a prvou republikánskou kandidátkou na viceprezidentku[1]. V prípade zvolenia by sa stala prvou ženou vo viceprezidentskej funkcii v Spojených štátoch.

Troopergate - zneužitie politickej moci[upraviť | upraviť zdroj]

Sarah Palinová vo funkcii guvernérky prepustila 11. júla 2008 Waltera Monegana, šéfa verejnej bezpečnosti Aljašky. Ten tvrdil, že o miesto prišiel, pretože odmietol prepustiť policajta Mika Wootena, ktorý sa rozvádzal so sestrou guvernérky Molly McCann.

Aljašský parlament k tomuto prípadu nazvanému "Troopergate" zriadil vyšetrovaciu komisiu. Vyšetrovanie sa pokúsila zastaviť skupina republikánskych poslancov po tom, čo sa Palinová stala kandidátkou na viceprezidentku USA, ale najvyšší súd štátu Aljaška 9. októbra 2008 zamietol žiadosť. [2]

Vyšetrovatelia parlamentnej komisie došli k údajnému záveru, že "guvernérka Sarah Palinová zneužila svoju moc a porušila tak etický kódex týkajúci sa výkonnej moci Aljašky" [3]. Vyšetrovanie aljašského disciplinárneho výboru, ktorý Palinová požiadala o preskúmaní prípadu, avšak dospel k úplne opačnému výsledku : "Neexistuje žiadna pravdepodobná príčina domnievať sa, že guvernérka alebo niektorý iný štátny úradník porušili v súvislosti s touto záležitosťou aljašský etický kódex.[4]"

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Profil
  2. Aljašský najvyšší súd odmietol zastaviť vyšetrovanie Palinovej - ihned.cz, česky
  3. Palinová vo funkcii guvernérky Aljašky zneužila svoju politickú moc - ceskatelevize.cz, česky
  4. Palinová svoju funkciu nezneužila, tvrdí druhé vyšetrovanie - novinky.cz, česky

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]