Sedulius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Coelius alebo Caelius Sedulius bol rímsky kresťanský básnik z prvej polovice 5. storočia. Izidor zo Sevilly a Decretum Gelasianum ho označujú ako kňaza.

Sedulius získal v Itálii klasické vzdelanie. V rokoch 425-450 napísal v hexametroch skladbu Carmen paschale (Veľkonočná báseň) v piatich knihách. Ide o pomerne voľné prebásnenie niektorých biblických príbehov a predovšetkým Nového zákona v pokuse priblížiť sa Vergíliovi.

Sedulius je tiež autorom niekoľkých kratších hymnov. Jedna z jeho básní o Kristovi, pôvodne o dĺžke 23 štvorverší v jambickom dimetre tvorí dnes súčasť vianočnej liturgie, iná bola pričlenená k trojkráľovej liturgii. Sedulius napísal tiež báseň "Veteris et novi Testamenti collatio" (Porovnanie Starého a Nového zákona).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Coelius Sedulius na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).