Silla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zjednotená Silla
Do skaly vytesaná socha Budhu zo 7. stor., okolie Kjongdžu

Silla (vyslov Šilla, po kórejsky 신라 / 新羅 sa skladá z dvoch znakov "šin" a "ra") bolo jedným z Troch kráľovstiev, ktoré panovali na Kórejskom polostrove v 1. tisícročí po Kr.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa tradície bola založená v roku 57 pred Kr. bojovníkom s menom (Pak) Hjokkose, ktorý sa stal prvým vládcom kráľovstva a trvala až do roku 935 po Kr. Vyvinula sa z konfederácie Samhan (삼한) - voľného zväzu malých plemenných mestských miništátikov. Až kráľ Nämul (내물왕) vládnuci v rokoch 356-402 po Kr. zriadil dedičnú monarchiu. S narastajúcou vojenskou silou zaútočila v 4. storočí na susedné kráľovstvo Kaja a ovládla ho. Počas panovania kráľa Činhunga (540-576) sa rýchlym tempom rozvinula kráľovská armáda. V čase svojho najväčšieho rozmachu (politického, kultúrneho, ekonomického) sa jej podarilo s pomocou armády čínskej dynastie Tang (당 / 唐) (618 - 907) pokonať svojich rivalov na polostrove - kráľovstvo Päkče (백제) v roku 660 po Kr., za panovania kráľa Mujola a nakoniec aj Kogurjo (고구려) v roku 668 po Kr., za panovania kráľa Munmu. Tak Silla (신라) zjednotila pod seba takmer celý polostrov (obdobie nazývané Zjednotená Šilla). Iba severná časť, ktorú nestihla ovládnuť sa premenila v roku 669 na kráľovstvo Palhä (발해). Po storočiach existencie a postupného rozmachu nakoniec podľahla hlavne vnútornému rozkladu a nástupníctvo prevzalo novovytvorené kráľovstvo Korjo (고려). Hlavným mestom kráľovstva bolo dnešné Kjongdžu (경주/慶州).

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Práve v období Troch kráľovstiev a neskôr zjednotenej Silly (통일신라) došlo k značnému civilizačnému pokroku kórejských plemien. V tomto čase sa vytvorila štátna štruktúra, bol prijatý budhizmus (najväčší rozmach dosiahol v tomto období) a aj kultúrny rozvoj. Budhizmus bol štátom podporovaný a rýchlo sa rozšíril do celého kráľovstva. Stavalo sa veľa svätýň, z ktorých najznámejšie sú Hwangjong-sa, Pulguk-sa a Sokkuram. Drevené pagody sa vymieňali za kamenné.

Veľa hrobiek a takisto iných pozostatkov z obdobia Šilly sa doteraz nachádza v Kjongdžu a jeho okolí. V roku 2000 boli historické pamätihodnosti Kjongdžu s okolím zapísané do zoznamu svetového dedíčstva UNESCO. Z obdobia kráľovstva Šilla pochádza astronomické observatórium Čomsongdä, postavené v roku 632. Je to kamenná stavba reprezentujúca 362 dní lunárneho roku.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]