Preskočiť na obsah

Skautská družina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Skautská družina je základná stavebná častica zboru v Slovenskom Skautingu . Spravidla ju tvorí ju jeden radca, jeden zástupca radcu a členovia. Väčšinou má družina okolo 10 členov. Každý člen v družine má mať nejakú funkciu (post, zodpovednosť za niečo...), vo funkciách sa členovia počas roka môžu striedať:

Robí program spolu so zástupcom, čo sa bude diať na družinovke a je vedúcou postavou družiny.

Zástupca radcu

[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne pomáha radcovi a má na starosti vačšinou administráciu (bodovanie, registrácia a správy, čo sa bude diať a aké akcie budú v najbižšej dobe).

Pokladník

[upraviť | upraviť zdroj]

Spravuje družinové peniaze (väčšina družín nemá pokladníka, lebo v zbore je jeden hlavný a on má na starosti všetký financie).

Nástenkár

[upraviť | upraviť zdroj]

Má nastarosti družinovú nástenku (ak družina vlastne má) a pravidelne ju obnovuje.

Jeho funkciou je zase písať do kroniky o družinovkách a akciách, ale ja to asi najmenej populárna činnosť (u chlapčenských družinách), ale niekoho to baví.

To je trochu populárnejšie než kronikár, ale je to ťažká funkcia, lebo má na starosti družinový alebo oddielový časopis.

On má nastarosti dokumentáciu družinoviek a akcii, je to veľmi oblúbená funkcia, ale vyžaduje aj trochu zručnosti s fotením.

Horský vodca

[upraviť | upraviť zdroj]

Túto funkciu nemajú v družinách až tak často, ale skôr v oddiely. Má na starosti plánovanie a trasu výprav.

Zdravotník

[upraviť | upraviť zdroj]

Jedna z ťažkých funkcii, lebo potrebuje mať na začiatku podrobnú prípravu. Zdravotník má na starosti lekárničku a keď sa niečo stane, tak ošetrenie zranenia.

Na Slovensku je asi 1200 družín.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]