Slacklining

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slackline v parku
Highline - slackline vo výškach

Slackline alebo aj slacklining je chodenie a balansovanie na plochom dynamickom popruhu, ktorý je napnutý medzi dvoma pevnými kotviacimi bodmi. Najčastejšie sú to stromy, no môže ísť aj o stĺpy, skaly, múry, atď. Slackline je podobný chôdzi po lane, alebo povrazolezectvu (tightrope walking) avšak popruh je plochý a dynamický a na balansovanie sa používa iba vlastné telo, teda bez použitia balančnej tyče ako tomu je v cirkuse. Popruhu, ktorý sa používa na slacklining hovoríme slackline, alebo hovorovo „lajna“, ktorá má šírku od 2 do 5 cm. Slackliny sa líšia od povrazov a oceľových lán určených na chodenie najmä použitým materiálom a silou napnutia. Slackliny sú napnuté výrazne menej, ako laná používané pri povrazolezectve, čím sa vytvorí dynamická - pohyblivá balančná plocha.

Druhy slacklinu[upraviť | upraviť zdroj]

Midline v zime
Urbanline

Slackline sa v posledných rokoch rýchlo vyvíjal a v súčasnosti sa delí na niekoľko odvetví - disciplín:

  • Lowline – je krátka lajna dlhá približne do 30 m. Najčastejšie sa napína pomocou račňového alebo ellingtonovho systému. Vďaka krátkej dĺžke popruhu ho možno natiahnuť v malej výške, a preto je vhodný na výučbu začiatočníkov a nácvik prvých krokov na popruhu. Každý slackliner začína na lowline a časom si začne profilovať svoje budúce zameranie. Nízky popruh je vhodný aj na statické triky a jogové pozície.
  • Rodeoline – do kategórie lowline patrí okrem iného aj rodeoline, čo je popruh ukotvený vo výške až niekoľkých metrov a je voľne zavesené tak, aby slackliner pri nastupovaní na lano nestál na zemi. Nepoužíva sa žiadny napínací systém a lajna je teda úplne voľná.
  • Longline – do kategórie longline patria popruhy dlhé aspoň 30 m, široké 2,5cm, ktoré si vyžadujú kladkový systém na napnutie. Na chôdzu po longline je potrebný pravidelný tréning. Keďže sa longliny naťahujú vo väčších výškach, je veľmi dôležité zvládnuť postavenie sa bez použitia zeme/odrazenia sa od zeme, napr. tzv. chongo.
  • Wasserline/Waterline – lajna natiahnutá nad vodou sa nazýva wasserline alebo waterline. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, chôdza nad vodou je v mnohých ohľadoch ťažšia ako chôdza nad zemou - tečúca voda, jazero ako zrkadlo, odrazy od hladiny, divoké vlny atď. sťažujú udržanie rovnováhy a narušujú koncentráciu slacklinera. Wasserline je však predovšetkým skvelá zábava a príjemné osvieženie v horúcich letných dňoch.
  • Highline a midline – kráľovská disciplína slackline = highline. Highline je lajna natiahnutá medzi skalnými vrcholmi, stromami, mostami atď., jednoducho akákoľvek línia natiahnutá vo výške viac ako 15 m. Midline je "nižšia" highlina, je natiahnutá vo výške do 15 m. Highlina sa skladá z hlavnej lajny, ku ktorej je vždy pripojený záložný popruh (druhý popruh alebo lano), ktorý nazývame backup. Highliner má na sebe lezecký sedák a je pripevnený k obom popruhom odsedákom/odsedkou (lezecké lano pretiahnuté dutým popruhom spojené s kruhmi). Dôležité je naučiť sa správne padať, aby nebol pád bolestivý a nastupovať na popruh bez pomoci zeme.
Highline by nikdy nemali skúšať neskúsení slacklineri. Napínanie highline je veľmi špecifické, každý popruh je ukotvený iným spôsobom a na jeho bezpečné napnutie je potrebné väčšie množstvo materiálu, s ktorým sa musí správne manipulovať. Nadšencom a všetkým, ktorí by si chceli highline vyskúšať, odporúčame zúčastniť sa skupinového podujatia alebo sa individuálne dohodnúť so skúsenými highlinermi.
Chôdza po highline je mimoriadne náročná na psychiku slacklinera, balansovanie v priestore je veľmi ťažké a väčšine ľudí trvá dlho, kým sa vôbec dokážu postaviť na highline, nieto ešte prejsť prvú highlinu.
  • Trickline, ako to už názov napovedá, je širší popruh (5cm) určený na statické a dynamické prvky. Napína sa veľmi silno, aby jeho pružnosť umožnila napríklad aj skoky a saltá. Dnešné triky sú hlavne dynamické, vďaka čomu sú súťaže zaujímavé aj pre ľudí, ktorí nemajú radi slackline alebo ho vôbec nepoznajú.
Trickline si vyžaduje pravidelný tréning, ideálne na mäkkom povrchu. Gymnastika je dobrou prípravou kvôli orientácii v priestore pri saltách, otočkách a premetoch. Väčšina trikov si okrem obratnosti vyžaduje aj silu.
  • Urbanline – slackline natiahnutý v meste, napr. medzi budovami, sa nazýva urbanline. Ninjaline je podkategória urbanline - je to lajna natiahnutá nelegálne.

Slackline na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Slackline na Slovensku je v porovnaní so zahraničím ešte v plienkach. Na jednej strane sa slacklinu venujú slovenskí športovci už viac ako 10 rokov, vždy išlo iba o jednotlivcov, ktorí si natiahli slackline v parku medzi stromami, alebo cez nejaké údolie v Maníne, či Súľove.

Priaznivci slacklinu v roku 2021 založili prvú slacklinovú asociáciu na Slovensku a združili tak týchto športovcov pod jednu strechu. V lete 2021 pripravili všetky potrebné dokumenty, napísali stanovy a v októbri 2021 tak vznikla Slovenská slacklinová asociácia, o.z.

Vytvorili si logo, webstránku, vizitky, Instagram, Facebook a snažia sa rozvíjať ďalej. Koncom roka 2021 sa asociácia stala členom medzinárodnej slacklinovej asociácie ISA – International Slackline Association.

Nadväzujú kontakty so zahraničnými organizáciami a partnermi, no dôležitou úlohou je samozrejme zastupovať členov asociácie na Slovensku a teda zastupovať ich záujmy, robiť tréningy, workshopy a projekty na horách.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Slacklining

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]